Alburnus orontis ve phoxinellus handlirschi balıklarının yapay üretimi ve embiryolojik gelişimi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45947
  2. Yazar: M. RÜŞTÜ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET: Bu çalışmada Akşehir gölünden yakalanan Âlhumus orontis balıklan ile, Kızıldere çayından yakalanan Phoxinelhis handlirschi balıklarının yapay üretimleri ve embriyolojik gelişimleri incelenmiştir. Fakültemiz Üretim ünitesinde üretim tanklarına yerleştirilen rafya kakabanlar üzerinde hipofiz injeksiyonu yapılmış Atbtırnus orontis ve Phoxinelhis handlirschi anaçlarından döllenmiş yumurtalar elde edilmiştir. / Aîburmts orontis yumurtalarında 20°C bu sıcaklığında döllenmeden 3 saat sonra morula safhası gözlenirken, 29 saat sonra germ halkası oluşumu, 50 saat sonra baş, vücut ekseni ve kuyruk oluşumu, 72. saat te ise larva çıkışı gözlenmiştir. Phoxinelhis handlirschi yumurtalarında 20°C su sıcaklığında 8 saat sonra mo rula oluşumu, 30: saatte germ halkası oluşumu, 50. saatte baş, vücut ekseni ve kuyruk oluşumu ve 77. saatte larva çıkışı gözlenmiştir. Yumurtalar açıldığında Atburnus orontis larvalarının 5.0 mm boy ve 1.10. mg ağırlıkta, Phoxinelhis handlirschi larvalarının ise 4.40 mm uzunluk ve 1.57 mg ağırlıkta oldukları tesbit edilmiştir. Alburnus orontis larvasında ağız ve anüsün açılması ve yumurta şansı kesesinin çekilmesi döllenmeden sonra 6. günde tamalanırken, Phoxinelhis handlirschi larvasında bu işlem 12. günde tamamlanmıştır. İki ay sama Alburnus orontis larvalarının 13.30 mm boy uzunluğu ve 24.20 mg ağırlığa, Phoxinelhis handlirschi larvalannmda 18.0 mm boy uzunluğuna 29.00 mg ağırlığa ulaştıkları tesbit edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; Artificial spawning and embryonic development of Atburnus orontis which were caught from Akşehir lake and Phoxinettus handlirschi which were caught from Kraldere river were studied. Fertilized eggs were obtained from artificially spawned Atburttus orontis ami Phoxhteuus handlirschi spawners on the raffia kakabans which were placed in breeding tanks at the breeding unit of our Faculty after pituitary gland inoculate. The morula stage was obserwed from fertilization of the eggs of Atburnus oron tis three hours later. The development of the germ ring was observed after 29 hours. Formation of the head, axial skeleton and tail was observed after SO hours later. The larvae hatched after 72 hours later from fertilization at 20°C water temperature. Formation of morula stage of the Phoxinellus handlirschi eggs were observed after 8 hours later from fertilization at 20°C water temperature. The development of the germ ring was observed 30 hours later. Formation of the head, axial skeleton and tail was observed after 50 hours later during embriyonic development. The larvae hatched after 77 hours later from the fertilization. When the eggs hatched the total lenght of the Atburnus orontis were 5.0 mm and the total weight were found 1.10 mg. Although the total lenght of the Phoxinettus handlirschi were 4.40 mm and the total weight were found 1.57 mg in that time. The opening of the mouth and anus of the Athurmis orontis larvae and yolk ab- sorbtion has been completed in 8 days after fertilization. But it has been comp leted in 12 days after fertilization of Phoxinelfus handlirschi eggs. Two months later the total lenght of Albumus orontis larvae were reached 13.30 mm lenght, were 24.20 mg weight, but Phoxinellus handlirschi larvae gained 18.0 mm lenght and 29.00 mg weight. vn