Three dimensional non-axisymmetric local stability loss problem for the hollow cylinder made of anisotropic viscoelastic material
Anizotropic viskoelastik malzemeden oluşan boş silindir için üç boyutlu simetrik olmayan lokal stabilite kaybı problemi
- Tez No: 747875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu makale, viskoelastik kompozit malzemeden yapılmış içi boş silindir için üç boyutlu eksenel simetrik olmayan yerel stabilite kaybı problemini inceliyor. Silindirin orta yüzeyinin sonsuz küçük başlangıç sapmalarına sahip olduğu varsayılır ve bu sapmalarını zamanla gelişiminin üç boyutlu geometrik olarak doğrusal olmayan denklemler ve viskoelastisite teorisinin ilişkileri çerçevesinde incelenir. Karşılık gelen doğrusal olmayan problem, sınır biçimi pertürbasyon yöntemi kullanılarak çözülür. Buna göre, ilk sapmalarının derecesini karakterize eden küçük bir parametre verilir ve aranan tüm değerler bu parametreye göre kuvvet serisi biçiminde sunulur. Kirchhoff-Love teorisi ve üçüncü dereceden geliştirilmiş kabuk teorisinin stabilite kaybı denklemleri de üç boyutlu doğrusallaştırılmış denklemlerden ortalama-entegrasyon prosedürü ile elde edilmiştir. Silindirin malzemesinin, viskoelastik bir matristen ve silindirin merkezi ekseni boyunca yönlendirilmiş liflerden oluştuğu varsayılmaktadır. Sürekli ortam yaklaşımında, bu malzemenin simetri ekseni silindirin merkezi ekseni ile çakışan çapraz izotropik viskoelastik olarak modellenmiştir. Matris malzemesinin viskoelastisitesi, Rabotnov tarafından kesirli üstel operatörler tarafından tanımlanmaktadır. Yaklaşık kabuk teorileri kapsamında ve üç boyutlu doğrusallaştırılmış stabilite kaybı teorisi kapsamında elde edilen kritik kuvvetler ve kritik sürelere ilişkin sayısal sonuçlar sunulmakta ve karşılaştırılmaktadır. Çoğu durumda, zamana bağlı malzemeler için, yaklaşık kabuk teorilerinin sadece nicel anlamda değil, aynı zamanda niteliksel anlamda da viskoelastik içi boş silindirin stabilite kaybını tanımlayamadığı ve bu çalışma için üç boyutlu doğrusallaştırılmış yöntemin kullanılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paper studies the 3D non-axisymmetric local stability loss problem for the hollow cylinder made of viscoelastic composite material. It is assumed that the middle surface of the cylinder has infinitesimal initial imperfection and the evolution of this imperfection with time is analyzed through the framework of the three-dimensional non-linear equations and relations of the theory of viscoelasticity. The corresponding non-linear problem is solved by employing the boundary form perturbation method, according to which, a small parameter is introduced characterizing the degree of the initial imperfection, and all sought values are presented in the power series form with respect to this parameter. Also obtained by the averaging-integrating method are the stability loss equations of the cylinder within the scope of the Kirchhoff-Love theory and the third-order refined shell theories, using the 3D linearized equations of stability loss. It is assumed that the material of the cylinder consists of a viscoelastic matrix and fibers oriented along the central axis of the cylinder. Under the continuum approach, the material of the cylinder is modelled as transversally isotropic viscoelastic, the symmetry axis of which coincides with the central axis of the cylinder. The viscoelasticity of the matrix material is described by the fractional exponential operators by Rabotnov. Numerical results for the critical forces and critical times computed under the approximate shell theories and within the scope of the 3D linearized stability loss theory are presented and compared. It is established that, in many cases, the approximate shell theories not only in the quantitative sense, but also in the qualitative sense cannot describe the loss of stability in a viscoelastic cylinder with hollow interior. It is, therefore, necessary to employ the 3D linearized theory of stability developed for analysis of elements composed of time-dependent materials.