Kadınların meme kanserine yönelik endişe düzeylerinin meme kanserini önleme davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of women's breast cancer worry levels on breast cancer prevention behaviors
- Tez No: 747918
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; kadın hastaların meme kanserine yönelik endişe düzeylerinin araştırılması ve meme kanserini önlemeye yönelik davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Aralık-Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzerindeki kadınlardan çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayanlarla gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik ve tıbbi özellikleri Hasta Bilgi Formu ile sorgulandı. Meme kanserine yönelik endişe düzeyleri Meme Kanseri Endişe Skalası (MKES) ile, meme kanserini önlemeye yönelik davranışlarını etkileyen faktörler Meme Kanserini Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeği (MEKÖD) ile, mamografi çektirme davranışına yönelik tutumları ise Mamografi Davranış Değişim Süreci Ölçeği (MDDSÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study; it was aimed to investigate the worry levels of female patients about breast cancer and to examine the effects on their behaviors to prevent breast cancer. Method: This study was planned as a single-center, prospective and analytical study. It was conducted with women aged 18 years and older who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between December and May 2022, and met the inclusion criteria. The sociodemographic and medical characteristics of the participants were questioned via the Patient Information Form. Worry levels towards breast cancer were evaluated with the Breast Cancer Worry Scale (BCWS), the factors affecting their behaviors to prevent breast cancer were evaluated with the Breast Cancer Prevention Behaviors Identification Scale (BCPBIS), and their attitudes towards mammography were evaluated with the Mammography Processes of Change Scale (MPCS).