Obez kişilerde sağlık okuryazarlığının obezite ile ilişkili iyi olma durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Determination of the health literacy levels of obese people and to measure the effect of obesity on well-being
  1. Tez No: 747916
  2. Yazar: ŞÜKRAN ACAR CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite; pek çok hastalığa yol açabilmekte olup yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu çalışmada; obez kişilerin sağlık okuryazarlığı (SOY) düzeylerinin belirlenmesi ve obezitede iyi oluşa etkisinin ölçülmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği' ne Nisan-Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası obez kişilerle gerçekleştirildi. Sosyodemografik verileri, genel sağlık durumuna ilişkin bilgileri ve antropometrik ölçümleri Hasta Bilgi Formu' na kaydedildi. İyi oluş durumları Obezite İle İlişkili İyi Olma Anketi (ORWELL 97-TR) ile, SOY düzeyleri ise Sağlık Okur Yazarlığı Ölçeği-Kısa Form (SOY-KF) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obesity can cause many diseases and reduces the quality of life. In this study; it was aimed to determine the health literacy (HL) levels of obese people and to measure the effect of obesity on well-being. Method: This study was planned as a single-center, prospective and analytycal study. It was conducted with obese individuals aged 18-65 who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between April and July, 2022. Sociodemographic data, general health information, and anthropometric measurements were recorded in the Patient Information Form. Well-being was evaluated with the Obesity-Related Well-Being Questionnaire (ORWELL 97-TR), and HL levels were evaluated with the Health Literacy Scale- Short Form (HLS-SF).