Peyzaj mimarlığı öğretim programlarında çevre etiğine dair bileşenler ve öğrencilerin çevresel farkındalığına katkıları
Components on environmental ethics in landscape architectureprogrammes and their contributions to students' environmentalawareness
  1. Tez No: 747921
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sanayi devrimi ile değişen insan-çevre ilişkileri sonucunda ortaya çıkan çevre tahribatı günümüzde küresel iklim değişikliği gibi göz ardı edilemeyecek sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçların ortadan kaldırılması ya da etkilerinin azaltılması tüm insanlığın ve meslek gruplarının ortak gündemini oluşturmaktadır. Tüm meslek grupları, mesleklerine olan yaklaşımlarına çevreci bir boyut kazandırmaya, çalışmalarında ve/veya ortaya koyduğu ürünlerde ekolojik, sürdürülebilir ve çevreci bir tutum belirlemeye çalışmaktadır. Çevre ile doğrudan ilişki içerisinde olan peyzaj mimarlığı da bu sorunlar konusunda farkındalık sahibi olmalı ve mesleki faaliyetlerini çevre etiği sınırlarında gerçekleştirmelidir. Öğretim programlarında verilen çevre etiği eğitimi, günümüz ve gelecek peyzaj mimarlarının çevresel sorumluluk bilinci ve çevresel farkındalık kazanmaları için oldukça önemlidir. Bu bağlamda Türkiye'deki peyzaj mimarlığı öğretim programlarının çevre etiği konusunda durumlarını belirlemek ve verilen eğitimin öğrencilerin çevre etiği algısına etkilerini ortaya koymak bu çalışmanın amacıdır. Bu doğrultuda belirlenen öğretim programlarına ait ders içeriklerini MAXQDA 2020 Analytics Pro programı kullanılarak içerik analizleri yapılmıştır. Analizlere ek olarak programlardaki öğrencilere anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırılarak, programlardaki çevre etiğine dair bileşenlerin miktarının öğrencilerin çevre algısını doğrudan etkilemediği, çevresel bileşenlerin diğer bileşenler ile ilişkilerinin kopuk olduğu ve öğrencilerin kavram konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental damage caused by the changing human-environment relations as a result of industrial revolution has had consequences that can't be ignored today. Elimination of these results or reduction of their effects is a common problem of humanity and occupational groups. All occupational groups try/should try to have an environmentalist approach to their profession, have an ecologic, sustainable and environmentalist manner in their work and/or their product. Landscape architecture, which is in a direct relationship with the environment, should be aware of these problems and should has it's professional activities within the limits of environmental ethics. Environmental ethics education given in the education programmes is very important for present and future landscape architects to gain environmental responsibility and environmental awareness. In this context, to determine the adequacy and deficiencies in environmental ethics of landscape architecture educational programs in Turkey and to reveal the effects of the education given to the students perception of environmental ethics is the aim of this study. In this direction, content analyzes of the course contents for determined educational programs were made by using MAXQDA 2020 Analytics Pro. In addition to the analyzes, a survey was conducted with the students in the programs. By comparing the data obtained, it has been revealed that the amount of environmental ethics components in the programs does not directly affect the students' perception of the environment, the relationship between environmental components and the other components is broke and the students don't have enough knowledge about the concept.