İlkokul öğretim programlarında verilen çevre eğitimi hakkında öğretmen görüşleri: Isparta ili örneği
An examination on teacher views of environmental education given in primary education: A case study of Isparta
- Tez No: 353425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Peyzaj Mimarlığı, Education and Training, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta il merkezinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin mevcut ilkokul öğretim programında verilen çevre eğitiminin yeterliliğini ve uygulamada karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlar için çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma, 2012–2013 eğitim-öğretim yılında Isparta il merkezindeki ilkokullarda görev yapan 565 sınıf öğretmeni arasından rastgele seçilen 24 sınıf öğretmeninin görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamına alınan okullar seçilirken okulların bulunduğu yer ve sosyo-ekonomik durumları göz önünde bulundurularak amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, nitel veri toplama yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler sayısallaştırılarak bulgular yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda ilkokul öğretim programının bilgi bakımından yeterli olduğu, ancak uygulama konusunda yetersiz kaldığı, çevre ile ilgili kazanımların ise öğrencileri aktif olmaktan çok pasif olmaya yönelttiği ortaya çıkmıştır. Çalışmada öğretimin derslik dışında yani doğal ortamlarda da yapılması gerektiği ve görsel ve dokunsal materyaller ile desteklenmesi konusunda öğretmenlerin hem fikir oldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda çevre eğitiminin yasal dayanağının olması ve devlet politikaları ile desteklenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçlarının çevre eğitimi ile ilgili program geliştirme ve okul bahçesi tasarımı konusunda çalışan peyzaj mimarlarına yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the competence of environmental education and the problems faced by teachers in practice in the existing curriculum in primary schools of Isparta, and to provide solutions for these problems. This research is carried out by 24 participants, randomly selected among 565 primary school teachers working in Isparta City, during 2012-2013 academic term. Primary schools studied were selected through purposive sampling method in accordance with their locations and socio-economic status. Qualitative data collection methods were used through a semi-structured interview technique. Descriptive analysis techniques were used in data analyses and findings were rendered by digitizing the data. Results revealed that the existing curriculum is competent in terms of the theory but not the practice and, environment-related achievements are leading children to be passive rather than active. Results also revealed that environmental education should be given in natural environments and should be supported by visual and tactual materials. The study suggests that environmental education should be supported by government policies. Results are expected to help professionals responsible for curriculum development school garden design.