İç mimarlık ve peyzaj mimarlığı programlarında bilişsel yetenek-yaratıcılık ilişkisi ve eğitimin yaratıcılık üzerine etkileri
Cognitive ability-creativity relationship in interior architecture and landscape architecture programs and the effects of education on creativity
- Tez No: 827035
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yaratıcılık ulaşılması zor ve herkesin kendi deneyimleriyle tecrübe etmesi gereken çok yönlü bir etkileşim sürecidir. Zekâ, hayat boyu alınan eğitimler, çevresel/sosyal faktörler, yaratıcı insanlarla dolu bir çevrede etkileşim içinde bulunulması ve daha pek çok olasılık yaratıcılığa doğrudan katkı sağlayabilir. Teknolojinin, nörobilimin ve yapay zekâ uygulamalarının bu kadar ilerlemesine rağmen yaratıcı ve zeki insan beynine ihtiyaç gelecek yüzyıllarda da devam edecektir. Yaratıcılık her meslekte beklenen özelliklerden biridir ve tasarım ağırlıklı bölümlerde beklentilerin başında sıra dışı, özgün ve yaratıcı ürünler/fikirler üretilmesi gelmektedir. Temel amacı, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı eğitiminde bireyin bilişsel yetenek, yaratıcılık ve yaratıcılık alt boyutları arasındaki ilişkilerin irdelenmesi olan bu çalışmada tasarım ağırlıklı alanlarda çalışan bireylerin yaratıcılıklarının ölçülmesi için yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Araştırma örneklemini, 2021-2022 öğretim yılında Antalya Bilim Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde öğrenime başlayan birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan toplam öğrenci sayısı güz döneminde 216, bahar döneminde 139'dur. Tasarım ağırlıklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilere yönelik geliştirilen Bilişsel Yetenek Testi, Yaratıcılık Ölçüm Testi-1 ve Yaratıcılık Ölçüm Testi-2 veri toplama aracı olarak tasarlanmıştır. Bulgular, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı eğitimine kabul edilen öğrencilerin eğitim öncesi yaratıcılık ve bilişsel yeteneklerini ortaya çıkarmasının yanında alınan tasarım ağırlıklı eğitim sonrası yaratıcılıklarında nasıl bir değişimin gerçekleştiğini incelemektedir. Tüm araştırma bulguları sonucunda hem eğitimcilerin yaratıcı eğitim sahaları geliştirmesine yönelik hem de bireylerin yaratıcılık ve bilişsel yeteneklerini geliştirmeleri konularında öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creativity is a multifaceted process of interaction that is difficult to achieve and that everyone needs to experience for themselves. Intelligence, lifelong education, environmental/social factors, interacting in an environment full of creative people and many other possibilities can directly contribute to creativity. Despite the advances in technology, neuroscience and artificial intelligence applications, the need for creative and intelligent human brains will continue in the coming centuries. Creativity is one of the qualities expected in every profession, and in design-oriented departments, the main expectation is to produce extraordinary, original and creative products/ideas. This study, whose main purpose is to examine the relationships between the individual's cognitive ability, creativity and creativity sub-dimensions in interior architecture and landscape architecture education, presents a new approach to measuring the creativity of individuals working in design-oriented fields. The research sample consists of first-year students who started their education in Antalya Bilim University Department of Interior Architecture and Environmental Design, Akdeniz University Department of Interior Architecture, Akdeniz University Department of Landscape Architecture and Burdur Mehmet Akif Ersoy University Department of Landscape Architecture in the academic year 2021-2022. The total number of students participating in the study was 216 in the fall semester and 139 in the spring semester. Cognitive Ability Test, Creativity Measurement Test-1 and Creativity Measurement Test-2 developed for students studying in design-oriented departments were designed as data collection tools. The findings reveal the creativity and cognitive abilities of students admitted to interior architecture and landscape architecture education before education, as well as examining how their creativity changes after the design-oriented education. As a result of all the research findings, suggestions are presented both for educators to develop creative education fields and for individuals to develop their creativity and cognitive abilities.