Meme kanseri ön tanılı hastalarda human papilloma virus araştırılması
Investigation of human papilloma virus in patients with prediagnosis of breast cancer
- Tez No: 747929
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM AKÇALI, PROF. DR. İHSAN ŞEBNEM ÖRGÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Meme kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kadınlarda kanser kaynaklı ölümlerin en sık nedenidir. HPV serviks kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün etyolojisinde suçlanmaktadır. Çalışmalar meme kanserinde HPV prevalansının dünya çapında %1.6-86.2 arasında değiştiğini göstermektedir. Bu çalışmada malign ve benign meme lezyonları olan hastaların meme biyopsi örneklerinde HPV varlığını araştırmak ve HPV ile meme kanseri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik AD'nda tru-cut biyopsi ile alınan 116 meme kanseri ve 63 benign meme lezyonu taze doku örneği HPV DNA saptanması, ayrıca HPV 16, 18 ve diğer 12 tip yüksek riskli HPV için havuz olarak tiplendirilmesi amacıyla real time PCR ile araştırılmıştır. 116 meme kanseri dokusunun birinde (%0.86) HPV pozitif olarak saptanırken, benign lezyonlardan oluşan 63 kontrol örneğinin de birinde (%1.58) HPV pozitif olarak tespit edilmiştir ve aradaki fark anlamlı bulunmamıştır (p=1.000). Kanserli meme dokunun histopatolojik sonucu invaziv papiller karsinom olup, HPV 16 tespit edilirken, benign örneğin histopatolojik sonucu granülomatöz mastit olarak tespit edilmiş ve diğer yüksek riskli HPV olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cause of cancer-related death in women all over the world and in our country. HPV has been implicated in the etiology of many cancer types, and primarily of cervical cancer. Studies show that the prevalence of HPV in breast cancer varies between 1.6-86.2% around the world. This study aimed to investigate the presence of HPV in breast biopsy samples of patients with malignant and benign breast lesions and to assess whether there is a relationship between HPV and breast cancer. Using real time PCR, we investigated 116 breast cancer and 63 benign breast lesion fresh tissue samples taken by tru-cut biopsy in the Radiodiagnostics Department of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, in order to detect the existence of HPV DNA and to type HPV 16, 18 and other 12 types of high-risk HPVs as a pool. While a positive HPV result was detected in one (0.86%) of 116 breast cancer tissues, the HPV result was positive in one (1.58%) of 63 control samples consisting of benign lesions; this difference was not statistically significant (p=1.000). The histopathological result of cancerous breast tissue was detected as invasive papillary carcinoma with the presence of HPV 16, while the histopathological result of the benign sample was determined as granulomatous mastitis and other high-risk HPV.