Meme kanserleri ve hpv arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between breast cancers and HPVS
  1. Tez No: 577410
  2. Yazar: MERVAT ALSOFI
  3. Danışmanlar: PROF. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek riskli insan papillomavirüsleri (YR-HPV), servikal, kolorektal ve baş ve boyun dahil olmak üzere çeşitli insan kanserlerinin etiyolojisinde rol oynamaktadır; ayrıca, HPV‎'ler meme karsinogenezisi ve metastazı için önemli risk faktörleri olabilmektedir. Meme kanserinde HPV'lerin prevalansını değerlendiren önceki çalışmalar büyük tartışmalara yol açmıştır. Bu hipoteze dayanarak, bu çalışma, invaziv meme kanseri dokularında HPV enfeksiyonunun rolünün irdelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi patoloji laboratuarı arşivinden temin edilen, histolojik olarak meme kanseri tanısı almış kadınlara ait parafinize doku blokları ve aynı arşivden histolojik olarak servikal intraepitelyal lezyon tanısı almış olan kadınlara ait parafinize doku blokları kullanılarak yapıldı. Meme kanseri tanısı almış hastalara ait örnekler hasta grubu, immünohistokimyasal olarak HPV varlığı gösterilmiş, Servikal intraepitelyal lezyon tanısı almış hastalar ise kontrol grubu olarak belirlendi. Hasta ve kontrol grubunda sırası ile 80 ve 13 hastaya ait, toplam 93 doku bloğu çalışmaya dahil edildi. Her iki örnek türünde PCR yöntemi ile Genotypes ‎‎14 Real-TM Quant (İtalya) kiti kullanılarak YR-HPV (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68) genotiplerinin DNA'sı araştırıldı. Meme kanseri tanısı almış hastaların 8'inde (%10) ve kontrol grubu hastalarının 12'sinde (%92.3)'unda YR-HPV DNA'sı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
High-risk human papillomaviruses (HPVs) have been implicated in the ‎aetiology of a variety of human cancers, including cervical, colorectal, and head and neck (HN); ‎also, (HPVs) may be important risk factors for breast carcinogenesis and metastasis. Previous ‎studies that evaluated the prevalence of HPVs in breast cancer have generated considerable ‎controversy. Based on this hypothesis, we aimed to investigate the prevalence of HPV infection ‎in invasive breast cancer tissues. Our study included paraffinized tissue blocks taken from the pathology laboratory archive of women histologically diagnosed with breast cancer ‎in Research and Hospital- Sahinbey -Gaziantep University, and paraffinized tissue blocks of women histologically diagnosed with cervical intraepithelial lesion from the same archive. HPV was immunohistochemically detected in breast tissue samples of patients histologically diagnosed with breast cancer and identified as a patient group, and in cervical intraepithelial lesion specimens were determined as a control group. A total of 93 tissue blocks of 80 and 13 patients, respectively, were included in the study. In both specimen types, HR-HPV DNA of (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 and 68) genotypes was investigated by PCR method using Genotypes 14 Real-TM Quant (Italy) kit. HR-HPV DNA was detected in 8 (10%) of breast cancer patients and 12 (92.3%) of control group patients.