Fizik öğretmenleri ve fizik öğretmen adaylarının problem kurma becerileri
Problem posing skills of physics teachers and prospective physics teachers
  1. Tez No: 747928
  2. Yazar: HARUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYA ŞENGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, fizik öğretmenleri ve fizik öğretmen adaylarının problem kurma beceri düzeylerini belirlemek ve problem kurarken kullanmış oldukları stratejileri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Özel durum araştırması yönteminin kullanıldığı bu nitel çalışmanın örneklemini mesleğinde en az 5 yıl deneyime sahip 6 fizik öğretmeni ve mezuniyet aşamasına gelmiş 6 fizik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini katılımcıların Problem Kurma Testi için kurmuş oldukları problemler, Problem Kurma Testi Anketine vermiş oldukları yanıtlar ve katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilen görüşler oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler dereceli puanlama anahtarı ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada katılımcılardan Problem Kurma Testi ile üç adet serbest, dört adet yarı yapılandırılmış ve üç adet yapılandırılmış problem kurma durumlarına yönelik problemler kurmaları istenmiştir. Katılımcıların Problem Kurma Testi için kurdukları problemleri değerlendirmek ve nitel veri analizini desteklemek amacıyla Problem Değerlendirme Rubriği geliştirilmiş ve kurulan her bir problem rubrik yardımıyla puanlanmıştır. Çalışma sonucunda fizik öğretmenleri ve fizik öğretmen adaylarının problem kurma beceri düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenler ve öğretmen adaylarının çoğu en çok yapılandırılmış problem kurma durumlarında en az ise serbest problem kurma durumlarında zorlandıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler ve öğretmen adayları problemleri kurarken bazı ortak temalara dikkat etmiş olsalar da, önceden belirlenmiş stratejilerinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the problem posing skill levels of physics teachers and prospective physics teachers and to reveal the strategies they used while posing problems. The sample of this qualitative study, in which the case study method was used, consists of 6 physics teachers with at least 5 years of experience in their profession and 6 prospective physics teachers who have graduation stage. The data of the study were collected from the Problem Posing Test, Problem Posing Test Questionnaire, and the semi-structured interviews. The results of the study were given along with descriptive analysis and frequency tables of the problems, with the help of rubrics developed by the researcher. In the study, the participants were asked to pose problems for three of free situation, four of semi-structured situation and three of structured situation with the Problem Posing Test. The Problem Evaluation Rubric was developed in order to evaluate the problems that the participants posed for the Problem Posing Test and to support the qualitative data analysis, and each problem was scored with the rubric. As a conclusion of the study, it was determined that the problem posing skill levels of physics teachers and prospective physics teachers were at medium level. Most of the physics teachers and prospective physics teachers stated that they had the most difficulty in structured problem posing situations and the least in free problem posing situations. Although teachers and prospective teachers attend to some common themes while posing the problems, it was determined that they did not have predetermined strategies.