Evaluation of renal function tests and electrolytes in males with repeated smoking and alcohol abuse
Tekrarlayan sigara ve alkol kötüye kullanımı olan erkeklerde böbrek fonksiyon testleri ve elektrolitlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 747952
  2. Yazar: MOHAMMED HOURAN ABED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aşırı sigara ve alkol kullanımı olgusu, genel olarak insan sağlığına ve özel olarak ergen sağlığına yönelik olumsuz yanları kabul edilmesine rağmen, dünya çapında çok sık görülmektedir. Alkollü sigara içimi, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan morbidite ve mortaliteyi ve çeşitli hastalıkların riskini büyük ölçüde artırır. Mevcut araştırmanın amacı, erkeklerde ağır sigara ve alkol kullanımının böbrek fonksiyon testleri ve elektrolitler üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. 30-65 yaş arası deney katılımcıları en az 10 yıldır sigara içmiş, Venöz kan örnekleri alınmış ve erkeklerde tekrarlayan sigara ve alkol tüketimi için böbrek fonksiyon testleri ve elektrolitler için biyokimyasal parametreleri değerlendirmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak, alkol tüketiminin böbrek fonksiyonunda bir düşüş ile ilişkili olduğu keşfedilmiştir, alkol tüketimi ile böbrek fonksiyonundaki düşüş arasındaki ters ilişki için birkaç olası açıklama vardır. Başlangıç olarak, alkollü içeceklerde bulunan polifenolik bileşikler, her ikisi de renal koruyucu etkilere sahip olabilen antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Alkolün böbrek fonksiyonu üzerinde hem olumsuz hem de olumlu etkileri vardır. Glomerüler ve tubulointerstisyel hasar, özellikle zaten böbrek hastalığı olan veya çok fazla alkol tüketen kişilerde olası yan etkilerdir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of excessive smoking and alcohol usage is very frequent around the globe, despite acknowledging its downsides to human health in general and to adolescent health in particular. Alcoholic cigarette smoking greatly increases morbidity and mortality from infectious illnesses and the risk of a variety of diseases. The purpose of current research is to reveal the impact of heavy smoking and alcohol usage on renal function tests and electrolytes in men. Experimental participants aged between 30-65 years smoked for 10 years at least, Venous blood samples were taken, and assess the biochemical parameters for kidney function tests and electrolytes for repeated smoking and alcohol consumption in males. Depending on the results of the current study, it has been discovered that alcohol consumption was associated with a decline in kidney function, there are several possible explanations for the inverse relationship between alcohol consumption and decline in kidney function. To begin with, polyphenolic compounds found in alcoholic beverages have antioxidant and anti-inflammatory properties, both of which may have renal protective effects. Alcohol has both negative and positive impacts on renal function. Glomerular and tubulointerstitial damage are possible side effects, especially in people who already have kidney disease or who drink too much alcohol.