Exergame videolarının fiziksel ve mental iyi oluş üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of exergame videos on physical and mental well-being
- Tez No: 747998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA GÖLÜNÜK BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı, elektronik boş zaman aktivitesi olan aktif video oyunlarını oynayan bireylerin fiziksel ve mental iyi oluş üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yaş ortalaması 19,30±2.43 yıl olan 40 kadın ve yaş ortalaması 20,38± 3.79 yıl olan 40 erkek olmak üzere toplam 80 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılardan 8 hafta, haftanın 3 günü 40-45 dakika hazır programlı exergame videolarını uygulamaları istenmiştir. Araştırma verileri ön- son test olmak üzere boy, vücut ağırlığı, dikey sıçrama ve esneklik testleri uygulanmıştır. Ayrıca mental iyi oluş düzeyini belirlemek için Mental İyi Oluş Ölçeği (MİOÖ) 14 maddelik ölçek uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25 paket programından eşleştirilmiş T ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, dikey sıçrama ve esneklik son test değerleri ön test değerlerine göre anlamlı düzeyde yükseldiği tespit edilmiştir (p0,05). Katılımcıların cinsiyete göre kadın ve erkek katılımcıların mental iyi oluş düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of individuals playing active video games, which are electronic leisure activities, on physical and mental well-being. Afyon Kocatepe University Faculty of Sport Sciences consisted of a total of 80 participants, 40 men and 40 women, between the ages of 18-25. Participants were asked to follow the applications by watching 40-45 minutes of exergame videos 3 days a week via television, computer or phone. In the research, height and weight measurement, vertical jump and flexibility tests were applied as pre-test and post-test. In addition, to determine the level of mental well-being, a 14-item questionnaire was applied to the Mental Well-Being Scale (MIOS). Paired T and ANOVA tests from the SPSS 25 package program were used for data analysis. As a result of the study, it was determined that the vertical jump and flexibility post-test values increased significantly compared to the pre-test values (p0,05). There was no statistically significant difference between the mental well-being levels of male and female participants according to the gender of the participants (p>0,05).