Hematolojik kanser hastalarında kahkaha yogasının bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of laughter yoga on nausea, vomiting and anxiety in hematological cancer patients
  1. Tez No: 747997
  2. Yazar: GÜLŞAH BEDEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma hematolojik kanser hastalarında kahkaha yogasının bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Servisi'nde Kasım 2020 ile Aralık 2021 tarihleri arasında yatmakta olan hematolojik kanser hastalarıyla gerçekleştirilmiştir. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan çalışma için izin alınmıştır. Türkçe konuşabilen, 18 yaş ve üstü, hematolojik kanserli, işitme veya görme kaybı olmayan, kognitif ve bilişsel bozukluğu olmayan, yüksek veya orta düzey emotojenik riske sahip kemoterapötik ajanlarla tedavi edilen, ECOG performans skoru 0-3 arasında olan ve gönüllü hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma verilerini toplama aşamasında; Hasta Tanıtım Formu, ECOG Performans Skalası, BKÖİ, HAD ölçeği, Hasta Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu için randomizasyon sağlandıktan sonra ilk karşılaşmada her iki gruba da hasta tanıtım formu uygulanmıştır. Müdahale grubuna haftada 3 kez 45 dakikalık seanslar şeklinde iki hafta boyunca toplam 6 seans kahkaha yogası uygulanmış ve hastalara kahkaha yogası seanslarının devam ettiği iki hafta boyunca her gün aynı saatte BKÖİ ve müdahale başlangıcında ve müdahale bitiminde olmak üzere toplam iki kez HAD ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubuna klinik bakım rutinleri dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 25.0 versiyon paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi %95 güven aralığında (p=0,05) değerlendirilmiştir. Kontrol ve girişim grubunda yer alan hastaların bulantı kusma tüm semptom alt boyutu puanları karşılaştırılmış ve kontrol grubunda yer alan hastaların puanlarının girişim grubunda yer alan hastalara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kontrol ve girişim grubunda yer alan hastaların anksiyete depresyon alt boyut puanları karşılaştırılmış ve girişim grubunda yer alan hastaların puanlarının kontrol grubunda yer alan hastalara göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak hematolojik kanser hastalarında kahkaha yogasının bulantı kusma ve anksiyete semptom sıkıntısını azalttığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Hastanın tedaviye uyumunu ve devamlılığını sağlamak için tedavi süreci içine kahkaha yogasının entegre edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effect of laughter yoga on nausea, vomiting and anxiety in hematological cancer patients. The study was carried out with hematological cancer patients hospitalized in Dokuz Eylul University Hospital Hematology Service between November 2020 and December 2021. Permission for the study was obtained from the Izmir Dokuz Eylul University Non-Interventional Research Ethics Committee. Volunteers who can speak Turkish, are 18 years of age and older, have hematological cancer, have no hearing or vision loss, have no cognitive or cognitive impairment, are treated with chemotherapeutic agents with high or moderate emotogenic risk, and have an ECOG performance score of 0-3, were included in the study. At the stage of collecting study data; Patient Information Form, ECOG Performance Scale, INV, HAD scale, Patient Satisfaction Scale were used. After providing randomization for the experimental and control groups, a patient introduction form was applied to both groups at the first encounter. In the intervention group, a total of 6 sessions of laughter yoga were applied for two weeks, in 45-minute sessions 3 times a week, and the patients were applied the INV and the HAD scale twice, at the beginning of the intervention and at the end of the intervention, at the same time every day for two weeks during which the laughter yoga sessions continued. No interventions other than clinical care routines were applied to the control group. The data obtained as a result of the study were analyzed with the SPSS 25.0 version package program. Analysis of the data was evaluated at 95% confidence interval (p=0.05). The nausea and vomiting all symptom sub-dimension scores of the patients in the control and intervention groups were compared, and it was determined that the scores of the patients in the control group were higher than those in the intervention group. The anxiety depression sub-dimension scores of the patients in the control and intervention groups were compared and it was found that the scores of the patients in the intervention group were lower than those in the control group. As a result, it has been determined that laughter yoga reduces nausea, vomiting and anxiety symptom distress in hematological cancer patients. In this direction, integrating laughter yoga into the treatment process to ensure the patient's compliance and continuity with the treatment.