Egzersiz davranışı ve sosyal medya bağımlılığı: Kent parklarının aracılık etkisi
Exercise behavior and social media addiction: The mediating effect of urban parks
  1. Tez No: 748037
  2. Yazar: KÜRŞAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, egzersiz davranışı ve sosyal medya bağımlılığı arasında ilişkiyi ve kent parklarının bu ilişkideki aracılık etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Mersin ilindeki park ve rekreasyon alanları kullanıcıları oluştururken örneklemi bu evrende kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 459 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği-2 (EDDÖ-2), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve güvenirliği ve geçerliği bu çalışma kapsamında yapılan Kent Park Tutum Ölçeği (KPTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistik, ikili gruplar arasındaki fark için T-Tesi (Independent Samples T-Test), ikiden fazla gruplar için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi ve aracılık etkisi için de boostrap yöntemini esas alan yol analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, sosyal medya bağımlılığı ve kent park tutum ölçekleri toplam puanları ve alt boyutları cinsiyet değişkenine göre farklılaşmazken, egzersiz davranışı cinsiyete göre farklılaşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin egzersiz davranışı ve sosyal medya bağımlılığı, eğitim düzeylerine göre fark bulunamazken kent park tutumları toplam puanı ve katılım alt boyutu eğitim düzeyine göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların ölçeklere vermiş olduğu toplam puanlar arasında ilişkide kent park tutum ve egzersiz davranışı arasında düşük ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aracılık etkisine bakıldığında ise sosyal medya bağımlılığının egzersiz davranışı üzerine dolaylı etkisinin anlamlı olmadığı, dolayısıyla da kent park tutumunun, sosyal medya bağımlılığı ve egzersiz davranışı arasında ki ilişkiye aracılık etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between exercise behavior and social media addiction and the mediating effect of urban parks in this relationship. While the population of the research was the users of parks and recreation areas in Mersin, the sample consisted of 459 volunteer participants selected by the convenience sampling method in this universe. As data collection tools, Personal Information Form, Behavioral Regulations in Exercise Scale-2 (EDDS-2), Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF) and City Park Attitude Scale (CPAS), the reliability and validity of which were made within the scope of this study, were used. Descriptive statistics were used to analyze the data, T-Test (Independent Samples T-Test) was used for the difference between paired groups, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for more than two groups. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the groups and a pathway analysis based on the boostrap method was used for the mediation effect. According to the findings of the study, while the total scores and sub-dimensions of social media addiction and urban park attitude scales do not differ according to gender, exercise behavior differs according to gender. While no difference was found according to the exercise behavior and social media addiction of the individuals participating in the research, according to their education level, the total score of urban park attitudes and participation sub-dimension differ according to the education level. A low and significant relationship was found between urban park attitude and exercise behavior in the relationship between the total scores given by the participants to the scales. When we look at the mediation effect, it has been determined that the indirect effect of social media addiction on exercise behavior is not significant, and therefore the urban park attitude does not mediate the relationship between social media addiction and exercise behavior.