Mesane kanserinde androjen reseptörü ve AR-V7 ekspresyonunun tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of androgen receptor and AR-V7 expression in bladder cancer
- Tez No: 748094
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Androjen reseptör (AR) yolağının erkek ürogenital sisteminin büyüme ve gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır. AR yolağı prostat, meme gibi organların tümörogenezinde rol oynamaktadır. Mesane kanseri erkeklerde kadınlardan yaklaşık 3 kat sık görülmektedir ve bu çevresel risk faktörleriyle açıklanamamaktadır. Bu durum AR yolağının mesane kanserinde etkili olabileceği hipotezini doğurmuş ve çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Hücre kültürü ve hayvan deneylerinde AR yolağının mesane kanseri gelişimi üzerindeki etkisi net şekilde gösterilmiştir ancak klinik çalışmalar bu konuda bir fikir birliğine ulaşamamıştır. Bu konuyu ele alan klinik çalışmaların tamamında geleneksel AR (AR-FL) proteini immünohistokimyasal (IHC) yöntemle ölçülmüş ve çalışmalarda farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Protein ölçümünde western blot (WB) yöntemi, IHC'ye göre daha duyarlı olup IHC'nin aksine kantitatif veriler sunabilmektedir. Ayrıca mesane kanseri gelişiminde bu yolaktaki değişiklikleri hem protein hem mRNA düzeyinde değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. AR splice varyant – 7 (AR-V7) en sık ele alınmış AR varyantıdır ve prostat kanserinde rolü olduğu bilinmektedir. Buna rağmen AR-FL, AR-V7 dönüşümü mekanizması aydınlatılamamıştır. AR-V7 mesane kanseri ilişkisini ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda 23 kasa invaze olmayan mesane kanseri dokusu ve 12 sağlıklı bireyin mesane dokusunda; AR-FL proteini, AR-FL mRNA'sı, AR-V7 proteini ve AR-V7 mRNA seviyeleri kantitatif şekilde ölçüldü ve iki grup arasında kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Androgen receptor (AR) pathway has an important role in the growth and development of the male urogenital system. AR pathway also plays a role in the tumorigenesis of several cancers such as prostate and breast cancer. Bladder cancer occurs approximately 3 times more frequently in men than in women, and this male dominance cannot be explained by environmental risk factors. This situation gave rise to the hypothesis that the AR pathway may also have a role in bladder cancer and various studies regarding AR involvement in bladder cancer have been performed. The effect of AR pathway on bladder cancer development has been clearly demonstrated in pre-clinical cell culture and animal experiments, but clinical studies is yet to have a concensus. In all relevant clinical studies, traditional AR (AR-FL) protein was measured by immunohistochemical (IHC) method and conflicting results were obtained. For protein measurement, Western Blot (WB) method is more sensitive than IHC and unlike IHC, WB can provide quantitative data. In addition, no study has evaluated the alterations in AR pathway in bladder cancer at both protein and mRNA levels. AR splice variant – 7 (AR-V7) is the most frequently discussed AR variant and is proven to have a role in prostate cancer. However, the mechanism of AR-FL to AR- V7 transformation has not been clearly understood. There is no study addressing the relationship between AR-V7 bladder cancer up to date. In our study, 23 non-muscle invasive bladder cancer patients' tissues and bladder tissue of 12 healthy individuals were examined. The levels of AR-FL protein, AR-FL mRNA, AR-V7 protein and AR-V7 mRNA were quantitatively measured and compared between the two groups.