Kasa invaze olmayan mesane kanseri hastaları ve sağlıklı kişilerde üriner mikrobiyota özellikleri
Characteristics of the urinary microbiota in non muscle invasive bladder cancer patients and healthy people
- Tez No: 748093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Üriner sistem mikrobiyotasındaki disbiyozun mesane kanserinin patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Mesane kanseri hastalarının doku ve idrar örneklerini sağlıklı bireylerin doku ve idrar örnekleriyle karşılaştırarak disbiyoza neden olan bakterileri bulmayı amaçladık. Kasa invaziv olmayan mesane kanserli 12 erkek hastadan ve demografik özellikleri benzer 12 sağlıklı bireyden ilk idrar, orta akım idrar ve doku örnekleri toplandı. İdrar ve doku örnekleri bakteriyel 16s Ribozomal RNA'nın V3-V4 bölgeleri kullanılarak analiz edildi. Mikrobiyota özellikleri mesane kanseri grubu ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Çalışma 217S075 sayılı TÜBİTAK Projesi kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dysbiosis in the microbiota of the urinary system could play a role in the pathogenesis of cancer. We aimed to find the bacteria that cause dysbiosis by comparing the tissue and urine samples of bladder cancer patients with the tissue and urine samples of healthy individuals. First voided urine, mid-stream urine, and tissue samples were collected from 12 male patients with nonmuscle invasive bladder cancer and age-matched 12 healthy individuals. Urine and tissue samples were analyzed using the V3-V4 regions of bacterial 16s Ribosomal RNA. The microbiota contents were compared between the bladder and control cancer groups. The study was supported within the scope of TÜBİTAK Project No. 217S075.