Primer ve sekonder membranöz nefropati ayrımında kullanılabilecek antikorların tespiti ve bu antikorların sekonder nedenlerle ilişkisinin araştırılması
Determination of antibodies that can be used in the discrimination of primary and secondary membranous nephropathy and investigation of the relationship of these antibodies with secondary causes
- Tez No: 748102
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YUYUCU KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Membranöz nefropati, vücuttan idrar ile aşırı miktarda proteinin atıldığı ve mikroskobik olarak glomerül bazal membranlarında kalınlaşmanın izlendiği bir böbrek hastalığıdır. Membranöz nefropati primer veya sekonder olabilmektedir. Vakaların yaklaşık olarak %70'i primer olmakla birlikte, %30'luk bir kısmında; enfeksiyonlar, kanserler, otoimmün hastalıklar ve ilaçlar gibi çeşitli sebepler mevcut olabilir. Primer ve sekonder membranöz nefropatinin takibi, tedavisi, prognozu ve sağkalımı farklı olduğu için bu iki durumun ayrımı önem arz etmektedir. Membranöz nefropatide glomerüler bazal membranda kalınlaşmaya sebep olduğu belirlenen ve ilişkisi gösterilen antijenler; fosfolipaz A2 antijen reseptörü (PLA2R), 7A içeren trombospondin tip 1 domain (THSD7A), exostosin 1 ve 2 (EXT1, EXT2) ve nöral epidermal büyüme faktörü benzeri 1 protein (NELL1) proteinleridir. Bu proteinlerin bazıları farklı hastalıklar ile ilişkilendirilmiş, primer/sekonder membranöz nefropati ayrımında kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, merkezimizdeki tüm membranöz nefropati ve membranöz Lupus nefriti vakalarından oluşan geniş bir örneklemde bu proteinlerden PLA2R, THSD7A ve NELL1'in immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve bulguların histopatolojik ve klinik bulgularla ilişkilendirilmesidir. Çalışmaya 122 adet membranöz nefropati ve 21 adet membranöz Lupus nefriti vakası alınmıştır ve hepsine PLA2R, THSD7A ve NELL1 uygulanmıştır. İmmünohistokimyasal boyaması başarılı olan vakaların %65'inde PLA2R, %6.7'sinde THSD7A, %6.5'inde NELL-1 ile boyanma izlenmiştir. Sonuç olarak immünohistokimyasal boyamaların ve klinikopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi ile literatürde ilk defa; NELL1 ile diyabet arasında, THSD7A ile hipertansiyon arasında ilişki görülmüştür. Yine literatürde ilk defa PLA2R/NELL1 ikili pozitifliği gösterilmiş ve daha önce literatürde sadece 7 vaka bulunan PLA2R/THSD7A ikili pozitifliği olan hastalara çalışmamız sayesinde 3 tanesi daha eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Membranous nephropathy is a kidney disease in which excessive amount of protein is excreted from the body in the urine and thickening of the glomerular basement membranes is observed microscopically. Membranous nephropathy can be primary or secondary. Although approximately 70% of the cases are primary, in 30% of them various causes may be present, such as infections, cancers, autoimmune diseases, and medications. Since the follow-up, treatment, prognosis and survival of primary and secondary membranous nephropathy are different, it is important to differentiate these two conditions. Antigens determined to cause thickening of the glomerular basement membrane in membranous nephropathy and associated with it; phospholipase A2 antigen receptor (PLA2R), 7A-containing thrombospondin type 1 domain (THSD7A), exostosin 1 and 2 (EXT1, EXT2) and neural epidermal growth factor-like 1 protein (NELL1) proteins. Some of these proteins have been associated with different diseases and have been used to differentiate primary/secondary membranous nephropathy. The aim of this study is to immunohistochemically evaluate these proteins PLA2R, THSD7A and NELL1 in a large sample consisting of all membranous nephropathy and membranous lupus nephritis cases in our center and correlate the findings with histopathological and clinical findings. 122 cases of membranous nephropathy and 21 cases of membranous lupus nephritis were included in the study and PLA2R, THSD7A and NELL1 were applied to all of them. In cases with successful immunohistochemical staining, 65% of the cases were stained with PLA2R, 6.7% with THSD7A, and 6.5% with NELL-1. As a result, for the first time in the literature with the evaluation of immunohistochemical staining and clinicopathological features, we discovered a relationship between NELL1 and diabetes, and between THSD7A and hypertension. Again, PLA2R/NELL1 dual positivity was shown for the first time in the literature, and three more were added to the patients with PLA2R/THSD7A dual positivity, which had only 7 cases in the literature before, thanks to our study.