Impact of quantitative techniques on the effectiveness of supply chain strategies in B2B in Iraq
Irak'ta B2B'de tedarik zinciri stratejilerinin etkinliği üzerine kantitatif tekniklerin etkisi
- Tez No: 748103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF ALTINBAŞ KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çoğu araştırmada, istatistiksel teknikler, araştırma ve bu araştırma için gerekli veri toplama yoluyla araştırma hipotezlerinin sonuçlarına ulaşmak için bir araç olarak kullanılır, ancak kütüphanelerde ve web sitelerinde, istatistiksel teknikleri bağımsız bir değişken olarak alan ve sonuçları üzerindeki etkileri bağımsız bir değişken olan araştırmalara nadiren rastlıyoruz. Diğer değişkenler tartışılır. Bu nedenle, bu araştırmanın önemine ve şirketlerin diğer işletmeleri ve departmanlarına kıyasla büyük ölçekli çalışması ile karakterize edilen tedarik zinciri yönetimi stratejileri üzerindeki etkisine ışık tutmaktadır. Ayrıca veri analitiğinin şirketlerin tedarik zincirlerini yönetmelerine, deneyimlerini ve stratejilerini değerlendirmelerine ve bunları başarıyla uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Ve bu araştırma, nicel yöntem tekniklerinin rolünden bahsettiği için, özelliklerini göstermek ve etkisini belirlemek için görüşmeler yoluyla nitel yöntemin kullanılması gerekliydi (tersi, zıt olarak bilinir).
Özet (Çeviri)
In most research, statistical techniques are used as a tool to reach the results of research hypotheses through statistical investigation and data collection necessary for that research, but we rarely find in libraries and websites research that takes statistical techniques as an independent variable whose effects on the rest of the variables are discussed. Therefore, this research sheds light on the importance of this tool and its impact on supply chain management strategies, which are characterized by its large scale of work when compared to the rest of the businesses and departments of companies. Also the role of data analytics in helping companies to manage their supply chain, evaluate their experience and strategies and implement them successfully. And since this research talks about the role of the quantitative method techniques, it was necessary to use the qualitative method through interviews to show its features and determine its effect (the opposite is known as the opposite).