Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı olan çocukların bağlanma stilleri ve annelerinin bağlanma stilleri arasında ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attachment styles of children with defective hyperactivity disorder and the attachment styles of their mothers
- Tez No: 748113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada DEHB tanısı olan çocukların bağlanma stilleri ve annelerinin bağlanma stilleri arasındaki ilişki incelenmeştir. Ayrıca demografik değişkenlere göre çocukların annelerinen bağlanma stillerindeki farklılık durumları da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine 2020-2021 yılında gelen ve DEHB tanısı alan 10-14 yaş grubu ortaokul öğrencisi 80 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olanlara sosyodemografik bilgi formu, İlişki Ölçekleri Anketi ve Marmara Anneye Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerden elde edilen veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) programıyla analiz edilmiştir. İlk olarak verilerin normallik testi gerçekleştirilmiş, basıklık ve çarpıklık değerlerinin belirtilen sınır içerisinde olduğu anlaşılarak, parametrik testlerden faydalanılmıştır. Hipotezleri test etmek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin ölçek puanlarıyla karşılaştırılmasında t testi ile One Way Anova testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre annelerin bağlanma stilleri ile DEHB tanısı alan çocukların bağlanma stillerinde anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çocuğun yaşına göre korkulu bağlanma, doktora gitme nedenine göre kayıtsız ve saplantılı bağlanma düzeyleri farklılık göstermektedir. Çocuğun kardeş sayısına, doğum sırasına, doğum şekline, doğum zamanına ve annenin çocuğunu emzirme süresine çocukların annelerine bağlanma stillerinde anlamlı farklılığın oluşmadığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, attachment styles of children with ADHD and attachment styles of their mothers were investigated. The relationship between the two was examined. In addition, according to demographic variables Differences in attachment styles of children to their mothers were also examined. The study group of the research was transferred to the Bingöl Obstetrics and Gynecology Hospital in 2020-2021 80 children between the ages of 10-14 who were diagnosed with DEHB and who came with their mothers. for those who volunteered to participate in the study, Relationship Scales Questionnaire and Marmara Attachment Styles to Mother Scale were applied. To research data from individuals participating in the Statistical Program for the Social Sciences (SPSS) analyzed by the program. First, the normality test of the data was performed, and the kurtosis and It was understood that the skewness values were within the specified limit, from the parametric tests has been used. Correlation analysis was used to test the hypotheses. Demographic test and One Way Anova test to compare variables with scale scores used. According to the research findings, attachment styles of mothers and attachment styles of children diagnosed with DEHB It was determined that there was no significant relationship between the styles. Fearful attachment according to the child's age, doctor Indifferent and preoccupied attachment levels differ according to the reason for leaving. your child number of siblings, birth order, mode of birth, time of birth, and mother's breastfeeding It was determined that there was no significant difference in the attachment styles of the children to their mothers.