2002-2021 arası hükümetin kadın ve aileye yönelik politikalarının biyopolitika açısından analizi: Mardin ve Giresun örneği
A biopolicy analysis of the government's policies on women and family between 2002-2021: The Case of Mardin and Giresun
- Tez No: 748136
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Foucault, diyalektik bir şekilde birbiriyle bağlantılı ama aynı zamanda birbirinden farklı üç tane iktidar çözümlemesi yapmıştır. Bunlardan birincisi pastoral iktidardır. Bu iktidar biçimi tanrı-kral anlayışın egemen olduğu yönetimlerde görülür. İkincisi 18. yüzyılda modern dönemle birlikte ortaya çıkan disiplinci iktidardır. Foucault'ya göre, bu iktidar mekanizması toplumun tamamına yayılmış, yersiz-yurtsuz görünmeyen ama her yerdedir. Üçüncü iktidar çözümlemesi ise biyopolitikadır. Biyopolitika: hükümetin nüfus üzerinden toplumu disipline etme, yönetme ve iktidarını meşrulaştırma aracıdır. Yani Foucault'ya göre biyopolitika yaşatma ama kontrol etme aracı iken, Agamben'e göre ise biyopolitika öldürme yöntemidir. Çünkü Agamben, Antik Yunan'dan günümüze kadar iktidarın yönteminin değişmediğini düşünmektedir. Bu araştırmanın amacı nicel ve olgusal veri elde etmekten çok öznel veri elde edilmiştir. Bu bakımdan bu tezde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. AKP iktidarının, kadın ve aile ile ilgili yürürlüğe koyduğu yasalar ve bu konularla alakalı ürettiği söylemler derinlikli analiz edilmiştir. Bunun yanında bu politikaların birincil muhatabı olan evli çiftlerin bu politikalarla ilgili ne düşündükleri ve bunları nasıl yorumladıkları Mardin ve Giresun'da araştırılmıştır. AKP dönemi kadın politikalarına yönelik içeriklere yönelik görüşme esnasında ailelerin fikirleri alınmış ve çalışmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foucault has made three analyzes of power that are dialectically related but also different from each other. The first of these is pastoral power. This form of power is seen in governments where the god-king understanding is dominant. The second is the disciplinary power that emerged with the modern period in the 18th century. According to Foucault, this power mechanism is spread throughout the society, out of place, invisible but everywhere. The third power analysis is biopolitics. Biopolitics is the government's means of disciplining, managing and legitimizing society through population. In other words, according to Foucault, biopolitics is a means of keeping alive but controlling, while according to Agamben, biopolitics is a method of killing. Because Agamben thinks that the method of power has not changed since Ancient Greece. The aim of this research is to obtain subjective data rather than quantitative and factual data. In this respect, qualitative research method was used in this thesis. The laws that the AK Party government has enacted on women and the family and the discourses produced on these issues have been analyzed in depth. In addition, what married couples, who are the primary addressees of these policies, think about these policies and how they interpret them were investigated in Mardin and Giresun. AK Party executives; Three children discourse, every abortion is murder, cesarean birth is not a normal birth, a woman without children is half a woman, a reasonable woman is a woman who takes care of her children at home and waits for her husband, etc. were criticized by the families we interviewed. According to the families, these words are intrusions into the woman's private life. The government has no right to say anything about the female body.