Geçmişten günümüze dağlık Karabağ sorunu
Nagorna-Karabakh problem from past to present
  1. Tez No: 748135
  2. Yazar: NİGAR KARİMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Güney Kafkasya bölgesi geçmişten günümüze kadar birçok devleti ağırlamış ve doğal zenginlikleri bakımından birçok devletin ilgi odağı haline gelmiştir. Her devlet kendi çıkarları doğrultusunda, bu bölgede politikalarını icra etmiş ve kendi politikalarını gerçekleştirme konusunda bir deneme tahtası haline getirmiştir. Bölge Avrupa'ya enerji nakliyesi konusunda da stratejik bir konuma sahiptir. Güney Kafkasya'nın kalbi diye nitelenirilen Dağlık Karabağ bölgesi geçmişten günümüze Ermenistan ile Azerbaycan arasında çözüme kavuşturulamamış bir sorun olarak durmaktadır. İki ülke arasında sürekli çatışmalara sebep olan bölgeyle ilgili AGÎT bünyesinde oluşturulan AGÎT Minsk Grubu'nun girişimleriyle barış görüşmeleri yapılmaya çalışılmış ancak herhangi bir uzlaşmaya varılamamıştır. Bölgede yine birçok uluslararası örgüt, Avrupalı Devletler, Amerika Birleşik Devletleri(ABD), Rusya gibi devletler, sorunu çözmek için politikalar hazırlamış ise de kalıcı bir sonuç alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
The South Caucasus region has hosted many states from past to present and natural It has become the center of attention of many states in terms of its wealth. Each state has its own interests In line with this, it has carried out its policies in this region and has implemented its own policies. has become a test board on the subject. Region on energy transport to Europe' is also strategically located. The Nagorno-Karabakh region, which is described as the heart of the South Caucasus, is a region from the past as an unresolved problem between Armenia and Azerbaijan today. Stops. Within the OSCE regarding the region, which causes constant conflicts between the two countries, Peace negotiations were tried to be held with the initiatives of the OSCE Minsk Group & #39 however, no compromise was reached. Many international organizations in the region, States such as the European States, the United States (USA), Russia, to solve the problem Although policies have been prepared for the future, no permanent results have been obtained.