Blok zinciri teknolojisinde düşük kodlu platformların kullanımı ve endüstri 4.0 üzerindeki etkileri
Using low code platforms in block chain technology and its impact on industry 4.0
  1. Tez No: 748151
  2. Yazar: HİLAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dijital dönüşüm özellikle covid–19 salgınının tedarik zincirini ve çalışma koşullarını etkilemesiyle büyük önem kazanmıştır. Sektörel ihtiyaçlara göre dijital teknolojilerin entegrasyonu ve buna bağlı olarak iş akışlarının, çalışanların kültürünün değişim ve gelişim yaşadığı teknolojiler bütününü dijital dönüşüm oluşturmaktadır. Dijital dönüşüm ile birlikte pazar paylarını kaybetmek istemeyen kuruluşlar birçok teknolojik yeniliği firmalarına entegre etmeleri gerekmektedir. Bu dönüşümü doğru gerçekleştirebilen firmalar güçlenmeye devam ederken, bu dijital dönüşüme uzak kalan ve doğru şekilde entegre edemeyen firmalar kayıplar yaşamaya devam edecektir. Dijital dönüşüm Endüstri 4.0, Blok zinciri ve kodsuz/düşük kodlu platformlar ile sağlanmaktadır. Bu çalışma ile blok zincir teknolojisinin Endüstri 4.0 ile ilişkisi ile düşük kodlu platformların blok zincir teknolojisi gelişimi için kullanılması araştırılmıştır. Bununla birlikte düşük kodlu platformlarında kanban kartlarının işleyişi, Endüstri 4.0 ile yalın üretim arasındaki ilişki, sektörler bazında dijital dönüşümün etkileri araştırılmıştır. Bu tez çalışmasının uygulama kısmında düşük kodlu platformların Endüstri 4.0 ve blok zinciri ile birlikte kullanımında oluşan beklentiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonraki çalışmalarda kullanmak üzere firmaların blok zinciri ile düşük kod teknolojisinin birlikte kullanılmasından firmaların beklenti ve faydalarını ölçebilmek için araştırma taslağı geliştirilmiştir. Türkiye'de bu teknolojilerden yararlanılarak yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin dijital dönüşüme geçişinin gelişmiş ülkelere oranla daha fazla zaman alacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has become very important, especially with the COVID–19 pandemic affecting the supply chain and working conditions. Digital transformation is the integration of digital technologies according to sectoral needs and, accordingly, the technologies through which workflows, employees' culture are experiencing changes and development. Organizations that do not want to lose their market share with digital transformation need to integrate many technological innovations into their companies. While the companies that can perform this transformation correctly will continue to strengthen, the companies that are far away from this digital transformation and cannot integrate it correctly will continue to suffer losses. Digital transformation is provided by Industry 4.0, Blockchain and no/low-code platforms. In this study, the relationship of blockchain technology with Industry 4.0 and the use of low-code platforms for the development of blockchain technology were investigated. With this, the functioning of kanban cards on low code platforms, the relationship between Industry 4.0 and lean manufacturing, and the effects of digital transformation on the basis of sectors were investigated. In the application part of this thesis study, it was targeted to determine the expectations with from the use of low-code platforms together with Industry 4.0 and blockchain. A research draft has been developed to measure the expectations and benefits of companies from using the blockchain and low code technology together for use in future studies. Studies that can be done by using these technologies in Turkey are suggested. It has been emphasized that the transition of developing countries to digital transformation will take more time than developed countries.