Adölesan erkek basketbolcularda fiziksel uygunluk parametreleri ve kognitif performans düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between physical fitness parameters and cognitive performance levels in adolescent male basketball players
- Tez No: 748152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı adölesan erkek basketbolcularda fiziksel uygunluk parametreleri ve kognitif performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Basketbol sporunun spora özgü özelliklerinin kişinin kognitif performansını nasıl etkilediği tam olarak bilinmemektedir. Çalışmaya 14-18 yaş aralığında gönüllü 49 erkek basketbolcu dâhil edildi. Tüm olgulara fiziksel performans testleri olarak dikey sıçrama, çeviklik , reaktif çeviklik, 20 m sprint ve Y şekilli denge testi uygulandı. Kognitif performans testleri olarak sağ/sol ayrımı (Recognise uygulaması), iki nokta diskriminasyonu, Stroop Testi uygulandı ve ağrı eşiği seviyesi değerlendirildi. Reaktif çeviklik testinde görsel uyaran, kamera ve fotoselli kapılar kullanılarak reaktif tepki hızı değerlendirildi. İstatistik analiz yöntemi olarak Pearson Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between physical fitness parameters and cognitive performance levels in basketball players. It has been shown in the literature that exercise has an effect on cognitive factors. However, there is a limited number of studies examining the relationship between physical performance parameters and cognitive performance in basketball players. Forty-nine male basketball players aged 14-18 years were included in the study. Vertical jump, agility t, reactive agility, 20 m sprint and Y-shaped balance test were applied to all cases as physical performance tests. Right/left discrimination (Recognise application), two-point discrimination, Stroop Test were applied as cognitive performance tests, and the level of pain threshold was evaluated. In the reactive agility test, reactive response speed was evaluated by using visual stimuli, camera and photocell doors. Pearson correlation analysis was used as statistical analysis method.