Ateş böceği algoritması ile yağlı transformatör optimizasyonu
Oil-type transformer optimization with firefly algorithm
- Tez No: 748153
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Trafolar elektrik iletim şebekelerinin en temel yapı taşlarındandır. Elektrik işletim sistemlerinde kullanılan trafoların, genellikle maliyeti yüksektir. Bu elemanların maliyetinin yüksek olmasının sebeplerinden biri trafonun ağırlığıdır. Yapılan çalışmada trafo tiplerinden biri olan yağlı tip trafonun, Ateş böceği algoritması ile ağırlığı optimize edilmiştir. Çalışmada 50 kVA görünür güce, 50 Hz frekansa sahip üç fazlı yağlı trafo kullanılmıştır. Yapılan bu işlemde trafonun akım yoğunluğu (s) ve demir kesiti uygunluk faktörü (C) optimal seviyede seçilerek trafonun ağırlığı ve ağırlık ile ilişkili olan trafonun maliyeti optimize edilerek maliyet ve ağırlık düşürülmeye çalışılmıştır. Simülasyonlar 200 kere MATLAB programında denenmiş ve elde edilen değerler gözden geçirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre akım yoğunluğu (s) ve demir kesiti uygunluk faktörü (C) parametreleri en uygun seviyede tutularak trafo ağırlığında %11'lik civarında bir düşüş meydana geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformers are one of the most basic building blocks of electrical transmission networks. Transformers used in electrical operating system are costly generally. One of the reasons for the high cost of these elements is the weight of the transformer. In the study, the weight of the oil type transformer, which is one of the transformer types, was optimized with the Firefly algorithm. In the study, a three-phase oil transformer with 50 kVA apparent power and 50 Hz frequency has used.. In the this process, the current density (s) and the iron cross section compatibility factor (C) of the transformer have selected at the optimal level, and the weight of the transformer and the cost of the transformer associated with the weight has optimized, and the cost and weight were tried to be reduced. The simulations have tried 200 times in the MATLAB program and the obtained values have reviewed. According to the results obtained, it has observed that the current density (s) and iron cross section conformity factor (C) parameters have kept at the most appropriate level, and a decrease of around 11% in transformer weight has observed.