Alkali ve toprak alkali atomların iki boyutlu kurşun monoksite adsorpsiyonu
Adsorption of alkali and alkaline earth atoms on monolayer lead oxide
- Tez No: 748159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan ilk ilkesel hesaplamalar ile iki boyutlu PbO yapısına alkali ve toprak alkali atomların adsorplanması ile oluşturulmuş yeni yapıların yapısal ve elektronik özelliklerinin yanı sıra bu özelliklerin gerinme (strain) ve elektrik alan etkisi altında değişmesi incelenmiştir. Başlangıç olarak adatomlar PbO yapısına 4 farklı bölgede adsorplanmış ve her bir yapının dinamik olarak kararlı olup olmadıkları incelenmiştir. Optimizasyon hesapları sonrasında adatomların konumlanmalarına göre her bir adatom için birer yapı olmak üzere toplam altı adet yapı üzerinden hesaplamalara devam edilmiştir. Farklı adatomların alt taş malzemenin yapısal ve elektronik özelliklerinin nasıl değiştirdiğinin yanısıra bu özelliklerin gerinme (strain) etkisinde ve elektrik alan altında nasıl tepki verdiği araştırılmıştır. Bu incelemelere ek olarak yapı ile ilgili yük analizi ve yük yoğunluğu hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and electronic properties of new structures formed by adsorption of alkali and alkaline earth atoms to the two-dimensional PbO structure with the first principle calculations based on the density functional theory, as well as the change of these properties under the influence of strain were investigated. Initially, adatoms were adsorbed on the PbO structure in 4 different regions and it was examined whether each structure was dynamically stable. According to the positioning of the adatoms, calculations were continued on a total of six structures one for each adatom. It was investigated how different adatoms change the structural and electronic properties of the substrate material, as well as how these properties respond under the strain effect and electric field. In addition to these examinations, charge analysis and charge density calculations related to the structure were made.