Bingöl ovasında çevreyolu ile Göynük Çayı arasında kalan tarım topraklarının bazı ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal content of agricultural soils in Bingöl plain where between ring road and Göynük stream
  1. Tez No: 748160
  2. Yazar: RIDVAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bingöl sahip olduğu engebeli coğrafik yapısı nedeniyle sınırlı bir tarım alanına sahiptir. Bu nedenle tarımsal alanlar giderek önemini arttırmaktadır. Sanayileşme, yoğun tarım uygulamaları ve trafik yoğunluğu nedeniyle bu alanlarda topraklarda bozulmalar ve ağır metal birikimi olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı tarımsal faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Bingöl Ovasının bir kısmında toprakların ağır element içeriğini belirlemektir. Bu doğrultuda çalışma alanı olarak belirlenen alandan 34 adet grid yöntemine göre toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde genel toprak özellikleri ile birlikte, krom (Cr), bakır (Cu), mangan (Mn), bakır (Cu), demir (Fe), kadmiyum (Cd), demir (Fe), kurşun (Pb), nikel (Ni), ve çinko (Zn) ağır metal içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar standart değerler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre araştırma alanı toprakları killi tın bünyeye sahip, nötr reaksiyonlu, tuzsuz ve düşük organik madde içeriğine sahiptir. Topraklar genel olarak azot, fosfor ve potasyum içerikleri bakımından sırasıyla orta, düşük ve yeterlidir. Çalışma alanı topraklarında toplam ağır metal içeriklerine göre sadece %23,6'sının Mangan içeriği sınır değerler üzerindedir. Diğer bütün ağır elementler sınır değerler altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bingöl has a limited agricultural area due to its rugged geographical structure. For this reason, agricultural areas are gradually increasing their importance. Due to industrialization, intensive agricultural practices and traffic density, soil degradation and heavy metal accumulation may occur in these areas. The aim of this study is to determine the heavy element content of the soils in a part of the Bingöl Plain, where agricultural activities are intense. In this direction, 34 soil samples were taken from the area determined as the study area according to the grid method. In soil samples, together with general soil properties, chromium (Cr), copper (Cu), manganese (Mn), copper (Cu), iron (Fe), cadmium (Cd), iron (Fe), lead (Pb), nickel ( Ni), and zinc (Zn) heavy metal contents were determined. The obtained results were evaluated by considering the standard values. According to the results of the analysis, the soils of the research area have clay loam texture, neutral reaction, salt-free and low organic matter content. Soils are generally medium, low and sufficient in terms of nitrogen, phosphorus and potassium contents, respectively. Manganese content of only 23.6% of the total heavy metal contents in the soils of the study area is above the limit values. All other heavy elements were found below the limit values.