Yetişkinlerde bilişsel esneklik, ilişkilerde güven, kültürler arası iletişim kaygısı ve sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişkiler
The relationships between cognitive flexibility, trust in relationships, intercultural communication apprehension, and social media usage aims in adults
- Tez No: 748178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilişsel esneklik psikolojide birçok kavramla beraber incelenen bir konudur. Fakat ilişkilerde güven, kültürlerarası iletişim kaygısı ve sosyal medya kullanım amaçları açısından oldukça sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasında yetişkinlerin bilişsel esneklik, ilişkilerde güven, kültürlerarası iletişim kaygısı ve sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE), İlişkilerde Güven Ölçeği ve Kültürlerarası İletişim Kaygısı Ölçeği kullanılarak yapılan çalışmada, 120 kadın 244 erkek toplam 344 katılımcı yer almıştır. Çalışmanın sonucunda bilişsel esneklik değişkeni ile ilişkilerde güven (r = ,333) arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kültürlerarası iletişim kaygısı değişkeni ile ilişkilerde güven (r = ,107) arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda bilişsel esnekliğin ve kültürlerarası iletişim kaygısının ilişkilerde güveni anlamlı şekilde ve pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Bilişsel esneklik ile sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişkiye bakıldığında yeni arkadaşlar edinmek, eğlenmek ve rahatlamak, boş zamanlarını değerlendirmek cevapları düşük düzeyde, negatif ve anlamlı ilişkiler görülmüştür. Gelecek araştırmalar için bilişsel esneklik, ilişkilerde güven, kültürlerarası iletişim kaygısı ve sosyal medya kullanım amaçları arasındaki ilişkilerdeki mekanizmasının anlaşılabilmesi için daha fazla araştırılma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cognitive flexibility is a subject that is studied with many concepts in psychology. However, there are very limited studies in terms of trust in relationships, intercultural communication apprehension and social media usage purposes. In this thesis, the relationships between cognitive flexibility, trust in relationships, intercultural communication anxiety and social media usage purposes were examined in adulthood. A total of 344 participants, 120 women and 244 men, participated in the study by using the Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Trust in Relationships, and Cross-Cultural Communication Apprehension Scale. As a result of the research, a moderate, positive and significant relationship was found between the cognitive flexibility and trust in relationships (r = .333). A low, positive and significant relationship was found between the intercultural communication anxiety and trust in relationships (r = ,107). At the same time, cognitive flexibility and intercultural communication apprehension were found to significantly and positively predict trust in relationships. Considering the relationship between cognitive flexibility and social media usage purposes, low-level, negative and significant relationships were observed in making new friends, having fun and resting, and spending free time. More research is needed to understand the mechanism in the relationships between cognitive flexibility, trust in relationships, intercultural communication anxiety, and social media use intentions for future research.