Evaluation of periodontal status, inflammatory cytokine levels in saliva and gingival crevicular fluid of patients with inflammatory bowel diseases
İnflamatuar barsak hastalarında periodontal durumun, tükürük ve DOS inflamatuar sitokin seviyelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 748177
  2. Yazar: AYAZ ENVER ABBASOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZMERİÇ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Gastroenteroloji, Dentistry, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Periodontal ve inflamatuar barsak hastalıklarının (İBH, Ülseratif Kolit [ÜK] ve Crohn Hastalığı [CH]) artmış tükürük ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) sitokinlerinin konsantrasyonları ile ortaya çıktığı bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Tümör Nekroz Faktörü (TNF)-α, İnterlökin (IL)-1β, IL-10 ve IL-17A'nın tükürük ve DOS düzeylerini ve bunların ÜK, CH ve İBH teşhisi olmayan hastaların periodontal durumları ile ilişkilerini incelemektir. Ek olarak, bu sitokinlerin, İBH durumları ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Kesitsel çalışmamıza toplam 131 hasta (62 kadın ve 69 erkek, ortalama yaş 42,96 ± 13,02 yıl) dahil edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılmıştır: ÜK, CH ve İBH teşhisi olmayan. Periodontal durum 2017 World Workshop Hastalık Sınıflamasına göre tanımlanmıştır. Tükürük ve DOS sitokinlerinin seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Periodontitis ve gingivitis teşhisi konan ÜK ve CH hastalarında, İBH teşhisi olmayan hastalara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek TNF-α seviyeleri ve daha düşük IL-10 seviyeleri izlendi (p< 0,05). Periodontitis teşhisi konan ÜK hastalarında, CH hastalarına kıyasla sondlamada kanama skorları (SK) anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p= 0.011) ve tükürük ve DOS IL-1β seviyelerinde artış görüldü (sırasıyla p= 0,005 ve 0,012). IBD'nin aktif ve remisyon durumu göz önüne alındığında, aktif ÜK ve CH olan hastalarda tükürük IL-1β'nin periodontal hastalıkların şiddetini temsil eden parametrelerle ilişkisi olduğu bulundu. Periodontal hastalıkların varlığında, ÜK ve CH olan hastalarda, İBH teşhisi olmayan hastalarla karşılaştırıldığında, DOS'ta ve tükürükte TNF-α, IL-1β ve IL-10'un farklı ekspresyon seviyeleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases (PDS) and inflammatory bowel diseases (IBDS, ulcerative colitis [UC] and Crohn's disease [CD]) have been documented to occur with elevated salivary and gingival crevicular fluid (GCF) cytokines concentrations. The aim of this study was to analyze the salivary and GCF Tumor Necrosis Factor (TNF)-α, Interleukin (IL)-β, IL-10, and IL-17A levels and their relationship with the periodontal status of UC, CD, and non-IBDs. Additionally, to evaluate the relationships between these cytokines, IBDS conditions and PDS. A total of 131 patients (62 women and 69 men, mean age 42.96 ± 13.02 years) were included in this cross-sectional study. The patients were divided into three groups: UC, CD, and non-IBDS. Periodontal health status was defined according to the 2017 World Workshop Disease Classification. Cytokines levels of salivary and GCF were analyzed by ELISA method. UC and CD patients diagnosed with periodontitis and gingivitis were observed with significantly higher TNF-α levels and lower IL-10 levels compared to patients with non-IBDS (p< 0.05). UC patients diagnosed with periodontitis exhibited significantly higher bleeding on probing scores (BOP) (p= 0.011) and increased salivary and GCF IL-1β levels compared to CD patients (p=0.005 and 0.012, respectively). Considering the active and remission status of IBDS, salivary IL-1β was found to be associated with parameters representing the severity of periodontal diseases in patients with active UC and CD. In the presence of PDS, patients with UC and CD were detected different expression levels of salivary and GCF TNF-α, IL-1β and IL-10 compared with patients with non-IBDS.