Kore kültüründe sembolizm ve Joseon dönemi kadın giyim kuşamı üzerindeki etkileri
Symbolism in Korean Culture and its effects on women's clothing in the Joseon period
  1. Tez No: 748211
  2. Yazar: SEDEF ERKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ENES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Kore kültürü, son zamanlarda popüler kültür kavramının da etkisiyle insanların dikkatini çekmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel hedefi; Japon ve Çin kültürünün yanında gölgede kalmış, Kore kültürünün incelenmesini ve Joseon Dönemi kadın giyim kuşamı üzerinden, sembolizm odaklı olarak araştırılmasını içermektedir. Tez çalışması; kültür ve sembolizm kavramları arasındaki bağlantıyı, bu kavramların günümüzde de süregelen önemini de göz önünde bulundurarak, geleneksel kültürden beslenmenin önemini ve bunların geçmişten günümüze giyim kuşamı nasıl etkilediğini vurgulamaktadır. Birinci bölümde genel hatlarıyla; kültür kavramı ve kültür kavramının, medeniyet, toplum, iletişim, imge, inanç, sembolizm, mitoloji, giyim kuşam gibi ilişkili unsurlarından bahsedilmiştir. Kültür ile bağlantılı bu ögelerin anlamları ve birbirleriyle ilişkileri detaylarıyla birlikte tanımlanmıştır. İkinci bölümde Kore Yarımadası tarihi ve tarihi süreci boyunca yarımadada var olmuş krallıkların kültür, sanat, giyim kuşam anlayışları üzerinde durulmuştur. Ardından genel hatlarıyla Kore toplumunun kültür algısından bahsedilmiştir. Bu bölümde işlenen diğer bir konu ise Kore kültüründe sembolizmdir. Kore kültürüne ait ögelerde kullanılan semboller ve anlamları; hayvan, bitki, doğa, renk, ulusal, mitolojik, Çince gibi başlıklar altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kore kültüründe kadın giyim kuşamı ve sembolizm ile ilişkisi açıklanmıştır. Giyim kuşam materyalleri; üst giyim, alt giyim, iç giyim, dış giyim, törensel, saç modelleri, aksesuar ve başlıklar kapsamında incelenerek, sembolik çözümlemeleri yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, yapılan tüm araştırmalar doğrultusunda edinilen bilgilerden yola çıkılarak oluşturulan özgün tasarımların detaylarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Korean culture has recently started to attract people's attention with the influence of the concept of popular culture. The main objective of this study; It includes the study of Korean culture, which has been overshadowed by Japanese and Chinese culture, and research with a focus on symbolism through the women's clothing of the Joseon Period. This thesis; Considering the connection between the concepts of culture and symbolism, and the continuing importance of these concepts today, it emphasizes the importance of being fed from traditional culture and how these affect clothing from past to present. In the first part, in general terms; The concept of culture and related elements of the concept of culture such as civilization, society, communication, image, belief, symbolism, mythology, clothing are mentioned. The meanings of these cultural-related elements and their relations with each other are described in detail. In the second part, the understanding of culture, art and clothing of the Kingdoms that existed in the Peninsula throughout the history and historical process of the Korean Peninsula is emphasized. Then, the cultural perception of the Korean society was mentioned in general terms. Another topic covered in this chapter is symbolism in Korean culture. Symbols used in Korean culture and their meanings; animal, plant, nature, color, national, mythological studied under the title. In the third chapter, women's clothing in Korean culture and its relationship with symbolism are explained. Clothing materials; Top clothing, bottom clothing, underwear, outerwear, ceremonial, hairstyles, accessories and headwears were analyzed and symbolic analyzes were made. In the fourth and last part, the details of the original designs created based on the information obtained in line with all the researches are given.