ABD, Türkiye ve Kore hegemonik üçgeninde kültürel iktidar ve tarih dizileri: Anlatıyla politika analizi sistemi'nin (APAS) uluslararası ilişkilere uyarlanışı
Cultural power and historical series in the hegemonic triangle of the USA, Turkey and Korea: The application of narrative policy framework (NPF) to international relations
  1. Tez No: 829517
  2. Yazar: SEDA GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
İletişim çağında devletler hem askeri ve ekonomik kapasitelerine hem de değer, kültür ve rıza üretme kapasitelerine göre değerlendirilmektedir. Gücün kaynak ve form bakımından çeşitlilik göstermesi anlamına gelen bu durum, devlet kavramının sınırlarının genişlemesini daha anlamlı kılmaktadır. Bu bağlamda hegemonik iktidarın sivil toplumda oluştuğuna ve kültürün de sivil toplum üzerinden üretildiğine dair çalışmaların önü açılmaktadır. Bu çalışmada kültürün uluslararası ilişkilerde etkili bir iktidar inşa etme aracı olarak kullanılabileceği ve belirli bir politik duruşun diziler vasıtasıyla estetik hale getirilerek yaygınlaştırılabileceği görüşü benimsenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kültürel elitlerin ABD, Türkiye ve Kore hegemonik üçgenindeki söylem mücadelesini 2000'li yıllardaki kültür politikaları, kültürel diplomasi faaliyetleri ve seçili tarih dizileri üzerinden mukayeseli olarak analiz etmektir. Bu çerçevede“Türkiye ve Kore'de milli kimliğin inşasında etkili olan iyi, kötü ve mağdur algısının tarih dizilerine nasıl yansıdığı”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çalışmada kültürel akış süreçleri tasnif edilirken, ana akış-alternatif akış, kültürel melezleşme ve Lego kültürler kavramlarından faydalanılmıştır. Sosyal inşacı bir yaklaşıma dayanan bu çalışmada anlatılar, nitel ve yorumsamacı bir yöntem olan söylem analizi yöntemi ve anlatıyla politika analizi sistemi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmada hegemonik iktidarın doğası gereği kendi yaşam biçiminin toplumun çıkarlarıyla uyumlu olduğunu gösterme eğiliminde olduğu; kültürün hegemonik iktidarın başarısının ardında yatan uzun vadeli, sembolik ve çekici unsurlardan biri olduğu; Türkiye ve Kore'de 2000'li yıllarda ivme kazanan kültürel diplomasi faaliyetlerinin ve ortaya çıkan kültürel içeriklerin sosyo-politik ve ekonomik unsurlardan bağımsız olmadığı; seçili anlatıların politikayla ilgili bir duruş ve yargı içerdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, çok yönlü kavramsal ve metodolojik arka planı ve mukayeseli örneklemi ile geniş kapsamlı olan bu özgün çalışmanın literatüre katkı sağlaması ve ileriki çalışmalar için bir yol haritası oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the age of communication, states are evaluated according to their military and economic capacities as well as their capacity to construct value, culture and consent. The variation of power in terms of source and form, makes the expansion of boundaries of the state's concept more meaningful. Herein, the way is paved for studies which emphasize that hegemonic power is formed in civil society and culture is constructed through civil society. In this study, the idea that culture can be effective tool in international relations and a certain political stance can be disseminated aesthetically via series, are adopted. This study mainly aims to comparatively analyze the struggle for discourse between cultural elites of hegemonic triangle of USA, Turkey and Korea, through cultural policies, cultural diplomacy and selected historical series in the 2000s. Within this scope, answers are searched for the question of how the perception of heroes, villains and victims, which are effective in construction of national identity in Turkey and Korea, is reflected in the historical series. The concepts of main-alternative flow, cultural hybridization and Lego cultures are referred while classifying cultural flow processes. In this study, social constructivist approach is adopted, and the narratives are analyzed through the qualitative and hermeneutic discourse analysis method, and the narrative policy framework. In this context, it is concluded that hegemon tends to show that its lifestyle is compatible with society inherently and consider culture as a long-term, symbolic and attractive element; the rising cultural contents and cultural diplomacy activities in Turkey and Korea in the 2000s, are related to socio-political and economic factors; narratives of selected series contain a political stance and judgement. Finally, this original study, which is comprehensive with its protean conceptual and methodological background and comparative sample, is expected to contribute to the literature and create a roadmap for future studies.