Seçilmiş çift yıldızların fotometrik ve tayf analizi
Photometric and spectroscopic study of selected eclipsing binaries
  1. Tez No: 748212
  2. Yazar: MÜCAHİT KUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SÜRGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, literatürden seçilen DG Mic ve V1041 Sco çift yıldızlarının tayfsal ve fotometrik çalışmasının yapılması hedeflenmiştir. DG Mic ve V1041 Sco çift yıldızlarının tayfsal gözlemleri Güney Afrika Astronomi Gözlemevi'ndeki 1.9 m Cassegrain teleskobu ve bu teleskoba bağlı SpUpNIC CCD kamera ile slit (grating) tayf çekeri kullanılarak yapılmıştır. DG Mic ve V1041 Sco çift yıldızlarının fotometrik verileri literatürdeki veri tabanlarından toplanarak elde edilmiştir. Seçilen çift yıldızların elde edilen tayfsal gözlem verilerinin indirgenmesi ve her bir yıldızın bileşenlerinin dikine hız ölçümlerinde IRAF yazılımı içerisinde yer alan ilgili paketler kullanılmıştır. Seçilen yıldızların elde edilen dikine hız eğrileri ile literatürden toplanan ışık eğrileri birleştirilerek Monte Carlo algoritması altında Wilson-Devinney yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. DG Mic ve V1041 Sco çift yıldızlarının mutlak parametreleri elde edilerek evrim durumları tartışılmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasıyla DG Mic ve V1041 Sco çift yıldızlarının dikine hız eğrileri, mutlak parametreleri literatüre ilk kez kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to make spectral and photometric studies of DG Mic and V1041 Sco binary stars selected from the literature. The spectral observations of the DG Mic and V1041 Sco binary stars were made using the 1.9 m Cassegrain telescope at the South African Astronomical Observatory and the SpUpNIC CCD camera connected to this telescope and the slit (grating) spectrometer. Photometric data of DG Mic and V1041 Sco binary stars were obtained from databases in the literature. Relevant packages in the IRAF software were used to reduce the spectral observation data of selected binary stars and to measure the radial velocity of each star's components. The radial velocity curves of the selected stars were combined with the light curves collected from the literature and analyzed using the Wilson-Devinney method under the Monte Carlo algorithm. The absolute parameters of DG Mic and V1041 Sco binary stars are obtained and their evolution status is discussed. With this master's thesis, the radial velocity curves and absolute parameters of DG Mic and V1041 Sco binary stars were introduced to the literature for the first time.