Tekirdağ Naip köyünde yetiştirilen sebzelerdeki bakteriyel hastalıkların belirlenmesi
Detection of bacterial diseases in vegetables grown in Tekirdag Naip village
- Tez No: 748230
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tekirdağ Naipköy'ünde sebze üretim alanlarında hasta bitkilerden izole edilen bakteri izolatları klasik yöntemlerle (morfolojik, sitolojik ve biyokimyasal testler) Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria ve Pseudomonas syringae pv. tomato hastalık etmenleri olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, hastalığa neden olan bakterilerin klasik yöntemler ile tanılanması için survey sonucunda toplanan örneklerden izolasyon sonucunda 62 izolat elde edilmiştir. Bu izolatlar tütünde aşırı duyarlılık testi sonucunda pozitif sonuç veren domates (17) ve biberde (10) hastalıklı bitki örneklerinden 35 izolat değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan 35 izolat morfolojik, Potasyun Hidroksit Testi, LOPAT, Nişasta Hidrolizasyonu Testi, Katalaz Reaksiyonu testi ve Oksidatif/Fermantasyonu Testi sonucunda; domates bitkisinde Pseudomonas syringae pv. tomato ve biber bitkisinde Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria etmenlerinin hastalığa neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, bacterial isolates isolated from sick plants in Tekirda Naipkoy Village vegetable production areas were determined using classical methods (morphological, cytological, and biochemical tests) with Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria and Pseudomonas syringae pv. tomato bacteria. Samples were collected from the vegetable cultivation areas of Naipkoy village for this purpose in order to identify the bacteria cause of the disease using traditional methods. 62 isolates were obtained as a result of isolation from the collected samples. 35 isolates were investigated from tomato (17) and pepper (10) plant samples that tested positive in the tobacco hypersensitivity test. 35 isolates were examined as a result of“morphological,”“Potassium Hydroxide Test,”“LOPAT,”“Starch Hydrolysis Test,”“Catalase Reaction Test,”and“Oxidative/Fermentation Test”tests; in tomato plants, Pseudomonas syringae pv. tomato and Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria.