Türk Ceza Kanunu ve Vergi Usul Kanunu kapsamında tekerrür
Repeat under the Turkish Criminal Law and Tax Procedure Law
- Tez No: 748231
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bireylerin toplumsal düzen içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri konusundaki arzuları ve duydukları ihtiyaç doğrultusunda, zaman içerisinde devlet denen yapıyı oluşturmaları, yöneticilerin toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bazı finansman kalemleri geliştirmesi, bireylerin kamusal faaliyetlerin devamı için yasalar vasıtasıyla cebren ödedikleri vergilerle bu sürece dâhil olmaları birtakım faydaları ve problemleri beraberinde getirmiştir. Devletin haksızlık içeren davranışları yasalar ile belirlemesi, bunları bir müeyyideye tabi tutması, adalet mekanizmasını oluşturması toplumun bekası için zorunludur. Gerek mali suçlar ve kabahatlerin gerekse bunlar dışındaki suçların etkili bir cezai müeyyide ile karşılanması, yargı makamlarınca verilen kararların infaz kabiliyetine kavuşturulması, toplumda adalete olan inanç ile yasalara muhalefet etmekten cayma noktasında oluşan çekinme duygusunun varlığını sürdürmesi, devletin ödev ve yükümlülüklerinin birer gereğidir. Tekerrür müessesesinin, bu gereklerin yerine getirilmesinde etkin bir rolü vardır. Defaten suç işleyen kişinin, tekerrüre düşmesi hasebiyle ilk kez suç işleyen kişilerden daha ağır ya da farklı neticelerle karşılaştığının toplum tarafından bilinmesi, caydırıcılığa katkı sağlamanın yanında toplumun adalet duygusunu ve devlete bu noktadaki güvenini artıracaktır. İç hukuka baktığımızda tekerrür müessesesinin hem ceza hukuku ve hem de vergi hukuku içerisinde uygulanmakta olduğu anlaşılmaktadır. Tekerrürün özünde kanunları birden fazla kere ihlal etme davranışı içindeki kişinin durumunu ele alması, ceza hukuku ve vergi hukuku alanlarında ortak bir nokta olsa da farklılıklar da söz konusudur. Ceza içeren kanunlarını birçok kez ihlal eden, suç işlemekten çekinmeyen, tehlikeli bir hal ve davranış durumu içerisinde bulunan kişilerin, hakkaniyete uygun bir cezalandırma ile karşılaşmasına hizmet eden tekerrür müessesesi bu tezde incelenmiştir. Tekerrür müessesesinin kavramsal ve tarihsel izahatla anlatılması, iç hukuk ve yabancı hukuktaki duruma değinilmesi, müessesenin gayelerinin ortaya konulması, ceza kanunları ile korunan yararlar ve ulaşılması beklenen sonuçlar bakımından sorun ve önerilerin dile getirilmesi amaçlanmış, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK)'taki tekerrüre ilişkin düzenlemeler, benzerlik ve farklılıklarıyla ortaya konulmuş, ayrıca uygulamadaki sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the desires and needs of individuals to continue their lives in the social order, the creation of a structure called the state over time, the development of some financing items by the administrators in order to respond to the needs of the society, the involvement of individuals in this process with the taxes they pay for the continuation of public activities through the laws bring some benefits and problems. has brought. It is imperative for the survival of the society that the state determines unjust acts by laws, imposes sanctions on them, and establishes the justice mechanism. It is a requirement of the duties and obligations of the state that financial crimes and misdemeanors as well as other crimes are met with an effective penal sanction, that the decisions made by the judicial authorities are enforced, that the sense of hesitation that arises in the society at the point of refraining from disobeying the law with belief in justice. The institution of recurrence has an active role in fulfilling these requirements. Knowing by the society that a person who commits a crime repeatedly is faced with more severe or different consequences than those who commit crimes for the first time, will contribute to deterrence, as well as increase the sense of justice of the society and the trust in the state at this point. When we look at the domestic law, it is understood that the institution of recidivism is applied both in criminal law and tax law. In essence, the fact that repetition deals with the situation of the person who violates the law more than once is a common point in the fields of criminal law and tax law, but there are also differences. In this thesis, the institution of repetition, which serves people who violate the penal laws many times, who do not hesitate to commit a crime, who are in a dangerous state and behavior, to face a fair punishment is examined in this thesis. It is aimed to explain the institution of recidivism with a conceptual and historical explanation, to mention the situation in domestic and foreign law, to reveal the aims of the institution, to express the problems and suggestions in terms of the benefits protected by penal laws and the expected results. The regulations regarding repetition in the Procedural Law (VUK) are presented with their similarities and differences, and the problems in practice are also mentioned.