Bazı beef tipi domates hatlarının morfolojik, verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological, yield and quality characteristics of some beef type tomato lines
- Tez No: 748245
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada 20 adet beef tipi domates hattının verim, bazı kalite özellikleri, bazı zararlı ve hastalıklara karşı dayanımlarının ortaya konulması ve bu hatlarda bazı morfolojik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada UPOV kriterlerine göre yapılan gözlem ve değerlendirmelerin sonucunda; hatların tamamında hipokotilde antosiyan oluşumunun olduğu ve bitki büyüme tipinin sırık (indeterminate) olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Bd 24 hattı dışındaki tüm hatlarda meyve olgunluk renginin kırmızı ve meyve olgunluk aşamasından önce yeşil omuz oluşumunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada Tomato Brown Rugose Fruit Virus dayanıklı bir hat tespit edilememesine karşılık; 5 domates hattının (Bd 3, Bd 9, Bd 11, Bd 16 ve Bd 24) Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici etmenine karşı dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda domates hatlarının toplam verim, ortalama meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, suda çözünebilir kuru madde miktarı, askorbik asit miktarı, likopen, ß-Karoten ve toplam fenolik madde miktarlarının sırasıyla; 6.60-14.93 ton/da, 200.80-384.00 g, 71.95-98.29 mm, 53.68-75.05 mm, %6.10-9.60, 20.03-25.57 mg/100 g, 4.69-9.68 mg/100 g, 0.83-2.17 mg/100 g ve 13.28-30.72 mg/100 g arasında değişim gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was performed to reveal the yield, some quality characteristics, and resistance against some pests and diseases of 20 beef type tomato lines and to determine some morphological characteristics of these lines. As a result of the observations and evaluations made according to the UPOV criteria; It was determined that anthocyanine formation occurred in the hypocotyl in all lines and the plant growth type was indeterminate. In the study, it was determined that the fruit maturity color was red and there was no green shoulder formation before fruit ripening in all lines except the Bd 24 line. Although a Tomato Brown Rugose Fruit Virus resistant line could not be detected in the study; 5 tomato lines (Bd 3, Bd 9, Bd 11, Bd 16, and Bd 24) were found to be resistant to the Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici agent. As a result of the study, the total yield, average fruit weight, fruit width, fruit length, water-soluble dry matter content, ascorbic acid content, lycopene, ß-Carotene and total phenolic substance contents of tomato lines were determined between 6.60- 14.93 tons/da, 200.80-384.00 g, 71.95- 98.29 mm, 53.68-75.05 mm, 6.10-9.60%, 20.03-25.57 mg/100 g, 4.69-9.68 mg/100 g, 0.83-2.17 mg/100 g and 13.28-30.72 mg/100 g, respectively.