Etik ikilem kavramı ve eczanelerde karşılaşılan etik ikilemlerin analizi kapsamında eczaneler üzerinde yapılan bir çalışma
A study on pharmacies within the concept of ethical dilemma and analysis of ethical dilemmas encountered in pharmacies
  1. Tez No: 748279
  2. Yazar: ONUR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmada eczanelerde karşılaşılan etik ikilemlerin detaylı analizlerinin yapılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Evreni Malatya ili merkezinde bulunan 226 eczanenin tümüdür. 25 sorudan oluşan ve özgün olarak hazırladığımız anket ile Mart 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında yüz yüze ve on-line olarak katılmaya gönüllü eczacılara ve eczane teknisyenlerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to make detailed analyzes of ethical dilemmas encountered in pharmacies. Material and Method: Our study is a descriptive study. Its universe consists of all 226 pharmacies located in the center of Malatya. The questionnaire, consisting of 25 questions and we prepared originally, was conducted to pharmacists and pharmacy technicians who volunteered to participate face-to-face and on-line between March 2022 and April 2022.