Exploring Turkish EFL students' lexical availability alongside their receptive and productive vocabulary knowledge
İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin ulaşılabilir kelime dağarcığının algısal ve üretimsel kelime bilgisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 748278
  2. Yazar: BERAT EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, duygu dışı (Hayvanlar, Vücut Parçaları, Yiyecek ve İçecek, Okul) ve duygusal (Sevgi, Nefret, Mutlu, Üzgün) kategoriler olarak ayrılmış belirli anlamsal istemlerden oluşan bir ulaşılabilir kelime dağarcığı ortaya çıkarma aracı uygulayarak Türk üniversite öğrencilerinin kelime kullanılabilirlik düzeylerini incelemektir. Böylelikle İngilizce kelime araştırmalarına ve kelime kullanımına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, derlemi temel alarak 1000-5000 kelime arasındaki tahmini büyüklükler hesaplanarak B1 seviyesindeki öğrencilerin algısal ve üretimsel kelime bilgilerinin keşfedilmesi hedeflenmektedir. Kelime kullanılabilirlik bölümünde, duygu dışı istemler için en çok kelime, Yiyecek ve İçecek istemi için verilmiş, bunu Okul, Hayvanlar ve Vücut Bölümleri izlemiştir. Duygu istemleri için en çok kelime Mutlu istemi aracılığıyla ortaya çıktmıştır. Bu kategoriyi Sevgi, Üzgün ve Nefret kategorileri takip etmiştir. Algısal kelime verileri için, katılımcıların 1000-5000 frekans aralığını belirlemek üzere Yeni Kelime Seviyeleri Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin ortalama algısal kelime dağarcığı büyüklüğü, Avrupa Dilleri Ortak Çerveçe Programı'nın (CEFR) B1 seviyesinin ortalama algısal kelime dağarcığı sınırları içinde yer alan en sık kullanılan 5000 kelime içinde ortalama 2818 olarak bulunmuştur. Üretimsel kelime bilgisi, kompozisyonlarda kullanılan kelime türlerine bakılarak değerlendirilmiştir ve ortalama olarak %88,69'unun en sık kullanılan 1000 kelime aralığına ait olduğu ve bunu 2000 kelimede %6,96, 3000 kelimede %2,69, 4000 kelimelik bantta %0,50 ve son olarak 5000 kelimelik bantta %0,35 oranında takip ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to EFL vocabulary research and vocabulary use by examining Turkish university students' lexical availability levels by applying a lexical availability elicitation tool consisting of certain semantic prompts divided into nonemotion (Animals, Body Parts, Food and Drink, School) and emotion (Love, Hate, Happy, Sad) categories. It also intends to explore B1 level students' receptive and productive vocabulary knowledge by calculating estimated sizes between 1000-5000 words based on the corpus. In the lexical availability part, most words for non-emotion prompts were generated for the prompt Food and Drink, followed by School, Animals, and Body Parts. For the emotion prompts, most words were elicited via the prompt Happy, followed by Love, Sad, and Hate. For the receptive vocabulary data, the New Vocabulary Levels Test was used to seek participants' 0-5000 frequency range. Students' average receptive vocabulary size was 2818 within 5000 most frequent words, which is within the boundaries of the average receptive vocabulary range of the B1 level of the Common European Framework (CEFR). Productive vocabulary knowledge was assessed with a writing task, which revealed that, on average, 88,69% of the word types used in the essays belonged to the 1000 most frequent word range, followed by 6,96% on 2000-word, 2,69% on 3000-word, 0,50% on 4000-word, and finally 0,35% on the 5000-word band. The findings of this study, looking into three different aspects of L2 vocabulary fundamentals, are thought to provide insights into L2 vocabulary learning, language proficiency, and mental lexicon.