Yalnızlık, depresyon ve anksiyetenin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of loneliness, depression and anxiety with marriage satisfaction examining
- Tez No: 748287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY KILINÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma evli kadın bireylerde yalnızlık, depresyon ve anksiyetenin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesini konu almıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinin Pınartepe Mahallesi'nde ikamet eden 200 evli kadın birey oluşturmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu'nun yanı sıra UCLA Yalnızlık Envanteri, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri ve Evlilik Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonucunda evlilik doyumu ile yalnızlık arasında orta düzeyde; depresyon ve anksiyete arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yalnızlık, depresyon ve anksiyetenin evlilik doyumunu bir arada görüldüğünde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focused on examining the relationship between loneliness, depression and anxiety in married women and marital satisfaction. The universe of the study consists of 200 married female individuals residing in Pınartepe District of Büyükçekmece district of Istanbul province. In addition to the Personal Information Form, the UCLA Loneliness Inventory, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Marriage Satisfaction Scale were administered to the participants. As a result of the study, there was a moderate level between marital satisfaction and loneliness; A low level of negative significant correlation was found between depression and anxiety. It has been found that loneliness, depression and anxiety affect marital satisfaction when seen together.