الحركة العلمية في أوزبكستان في القرن العشرين
Yirminci yüzyılda Özbekistan'daki ilmi çalışmalar
  1. Tez No: 748286
  2. Yazar: NAZHMİDDİN ABRAMATOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHANAD ABDULLAH YOUSUF ALALAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Tarih, Education and Training, Philosophy, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Özbekistan geçtiğimiz asır içerisinde farklı farklı siyasi aşamalar atlatmış ve din eğitimi açısından zor zamanlar geçirmiştir. Çarlık Rusya'nın işgali altında yirminci yüzyıla başlayan Özbekistan, ardından gelen Sovyetler döneminin ağır ideolojik baskısı altında bu yüzyılın büyük çoğunluğunu geçirmiştir. Sovyetlerin sıkı ve tavizsiz baskısının 1940'lı yıllardan itibaren bir nebze olsun gevşemesi neticesinde“hücre”adı verilen gayri resmi din eğitimi sistemi gün yüzüne çıkmış ve Özbekistan'ın eğitim tarihinde yeni bir soluk başlatmıştır. Sonraki yıllarda gitgide büyüyen bu eğitim modeli devasa sayıda öğrenciyi bünyesinde barındırmış ve bunların dini eğitim almasına olanak sağlamıştır. Sovyetlerin dağılması ile birlikte siyasi bağımsızlığını - en azından kağıt üzerinde - elde eden Özbekistan'da din eğitimine yönelik baskı son bulmuş değildir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında geçtiğimiz asır Özbekistan'ında din eğitimi çeşitli boyutlarıyla incelenmiştir. Çalışma -mevcut basılı kaynağın yanı sıra- dönemin tanıklarından eğitimci ve ilim adamları ile mülakatlar gerçekleştirmek suretiyle zenginleştirilmiştir. Kronolojik tarihsel yönteme başvurulan bu çalışmada betimleyici ve çözümleyici yöntemlerden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uzbekistan has gotten over various political stages in the past century and experienced hard times in terms of religious education. Uzbekistan, which started the twentieth century under the occupation of Tsarist Russia, spent most of this century under the heavy ideological pressure of the subsequent Soviet period. As a consequence of the loosening albeit a bit of the Soviets' tight and uncompromising pressure from the 1940s onwards, has emerged the informal religious education system called“hücre”, and started a new era in Uzbekistan's educational history. This education model, which has grown gradually in the following years, has comprised a huge number of students and enabled them to receive religious education. The pressure on religious education has not come to an end in Uzbekistan, which gained its political independence - at least on paper - with the collapse of the Soviet Union. In this master's thesis study, religious education in Uzbekistan over the last century has been examined in various dimensions. The study was enriched by conducting interviews with educators and scholars, who were witnesses of the period, as well as the existing publishing source. This study, which referenced the chronological historical method, benefited also from the descriptive and analytical methods.