Ortodokslukta sakramentler: Makedon Ortodoks Kilisesi örneği
Sacraments in Orthodoxy: The example of the Macedonian Orthodox Church
  1. Tez No: 748288
  2. Yazar: SENOL AMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada Makedon Ortodoks Kilisesi'nde sakramentler konusu incelenmesi hedeflenmektedir. Makedon Ortodoks Kilisesi, VI. yüzyılda bölgedeki Justiniana Prima adlı şehirde kurulan piskoposluktan sonra XII. yüzyılda kurulan Ohri Başpiskoposluğu'nun bir devamı şeklinde günümüze kadar gelmiştir. Ancak günümüzde bağımsız Kuzey Makedonya Devleti kurulmuş olmasına rağmen, Makedon Ortodoks Kilisesi'nin otosefalliği 2022 yılına kadar tartışmalı bir mesele iken Sırp Ortodoks Kilisesi'nin Makedon Ortodoks Kilisesini tanıması ve İstanbul Patrikhanesinden alınan karar ile 9 Mayıs 2022 tarihinde tanınması sonucunda otosefalliği resmileşmiş oldu. Günümüzde Makedon Ortodoks Kilisesi otosefalliğini ilan etmiş bir kilise konumundadır ve kendi içerisinde hiçbir yere bağlı olmadan faaliyetlerini yerine getirmektedir. Makedon Ortodoks Kilisesi yedi sakrament kabul etmektedir. Bunlar: Vaftiz, Evharistiya, Konfirmasyon, Günah İtirafı, Evlilik, Rahip Takdisi, Hastaları Yağlama. Bu çalışmada zikredilen sakramentlerin her biri; anlamı, tarihi süreçleri, sakramentleri kabul etmeden önce aranan şartlar ve ayin uygulamaları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sacraments in the Macedonian Orthodox Church. After the Macedonian Orthodox Church was established as a bishopric in the city of Justiniana Prima in the fourth century, it has survived to the present day as a continuation of the Archdiocese of Ohrid, which was established in the twelfth century. However, the autocephaly of the Macedonian Orthodox Church was a controversial issue until 2022 although the independent State of North Macedonia had already been established. Today, the Macedonian Orthodox Church has declared its autocephaly and carries out its activities independently, without being attached to any place. The Macedonian Orthodox Church accepts seven sacraments. These are: Baptism, Eucharist, Confirmation, Confession of Sin, Marriage, Priest Consecration, Lubrication of the Sick. Bu çalışmada sakramentlerin her biri ayrı ayrı ele alınmakta ve anlamları, tarihsel süreçleri, alınma ön koşulları ve ritüel uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmektedir.