Emperyalist devletlerin Doğu Anadolu politikası ve Aşiret Hafif Süvari Alayları
The East Anatolia policy of the imperialist states and tribe light cavalry regiments
  1. Tez No: 128038
  2. Yazar: ATILGAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
373 ÖZET Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan aşiretler yerleşik, konar-göçer veya tamamen göçer olarak diğer bölgelerdeki Türk aşiretleri benzeri aşiret örgütlenmesinin getirdiği hayat tarzına göre yaşamışlardır. Bu bölge, Osmanlı hakimiyetinin egemen olduğu XVI. yüzyıldan itibaren, İmparatorluğun en huzurlu bölgelerinden birisi olmuştur. Doğu aşiretleri, Çaldıran Zaferinde, Osmanlı Devleti yanında yer almışlar ve gönüllü olarak Osmanlı Devleti'ne ilhak etmişlerdir. XIX. asırla birlikte emperyalist devletler, Şark Meselesi çerçevesinde Türk birliğini Anadolu'da yok etmek için ortaya konan tarihi ve dini emellerle beslenen bir siyaseti uygulamaya sokmuşlardır. Bu yüzyılda Doğu Anadolu Bölgesi büyük Devlet'lerin, stratejik çıkarlarının kesiştiği bir alan olmuştur. Rusya'nın sıcak denizlere inme ve Ortodoksluk hegemonyası misyonu içinde bölgeyi kendi topraklarına katma, Almanya'nın demir yolları ile Ortadoğu'yu denetleme ve tüm Osmanlı topraklarını sömürge haline getirme, İngiltere'nin Ortadoğu petrollerine el koyma ve sömürge yollarım güven altında tutmak için bölgede kendi kontrolünde küçük devletçiklikler kurma, Fransa ve ABD'nin bu yağmadan geri kalmayarak bölgede kendi nüfus alanları yaratma istekleri, diğer bir deyişle emperyalizm, Doğu Anadolu'nun etnik ve dinî yapısı kullanılarak amaca ulaşmak istenmiştir. Tüm bu amaçlarlar için bölücü politikalar gündeme getirilmiş, böl-parçala ve yönet stratejisi uygulanmak istenmiştir. Bu çerçevede o ana kadar İmparatorluğun en huzurlu bölgelerinden olan Doğu Anadolu'da dağınık ve azınlık halinde yaşayan Ermeniler tahrik edilmeye başlanmıştır. Diğer taraftan da Doğu Anadolu aşiretlerinin, Türklerden ayrı bir etnik cemaat şeklinde takdim ve telkinle, ayrımcı akımların oluşturulması yolu seçilmiştir. Emperyalist devletlerin Anadolu'yu parçalamak, Türk birliğini yıkmak ve bölgede kendilerine nüfuz alanları oluşturmak için Ermenilik ve Siyasi Kürtçülük (bölücülük) senaryoları politikalarının esasını oluşturmuştur.374 Ermeniler, Türklerin Anadolu'ya girişlerinden sonra Türklüğün adil, insani, hoşgörülü, birleştirici anlayışından ve inancından yararlanmışlardır. XIX. yüzyıl sonlarına kadar süren devir,“Ermenilerin altın çağı”olmuştur.“Millet-i Sadıka”olarak kabul görmüşlerdir. Ermeniler bu ayrıcalıklı konumlarına rağmen, Emperyalist güçlerin çıkarlarının ve jeopolitik beklentilerinin açıkça bir aracı haline gelmişlerdir. Büyük Devletlerden alınan destekle düşmanla bir olup, Türk devleti'ni yıkmaya çalışmışlardır. İngiliz ve Çarlık emperyalizminin ileri karakolu olmaya istekli görünmüşler ve sabırsızca bu görevi üslenmişlerdir. Doğu Anadolu bir taraftan Rusya'nın işgal tehdidi altındayken, diğer yandan da Ermeni terörü ile tehdit edilmeye başlanmıştır. Osmanlı Devleti'ni Aşiret Hafif Süvari sistemine yönelten sebep; iç ve dış tehditlere karşı devleti korumaya yönelik tedbirleri almak, Müslüman halkın ve masum gayrimüslimlerin can ve mal güvenliklerini sağlamak, aşiretleri de en az gayrimüslimler kadar yönetime dahil etmek isteğidir. İmparatorluğun asıl nüvesini teşkil eden Anadolu insanını devletin mukadderatına ortak etmesi düşüncesidir. Bu sistemle, Anadolu'nun siyasal ve coğrafi bütünlüğünün korunması, ayrılıkçı hareketlerin önlenmesi, yabancı devletlerin bölücü vb etkinliklerine karşı konulması amacı güdülmüştür. Emperyalist güçlerin bölgeyi kendi nüfuzlarına bağlamak için ileri sürdükleri Kürtçülük (Bölücülük) faaliyetleri, aşiretler arasında taraftar bulmamıştır. Bu dönemde birkaç işbirlikçi haricinde, bölücülük fikrine itibar eden olmamıştır. Yıllarca emperyalist propagandaya maruz kalmalarına, bu güçler ve uzantıları ile işbirlikçilerinin her türlü vaat ve işbirliği çağrılarına, Rus istilası tehdidine ve Ermeni komitacılarının saldırılarının hedefi olmalarına rağmen, aşiret mensupları Osmanlı gücünü gönüllü olarak desteklemek istemişlerdir. Doğu Anadolu aşiretleri emperyalist oyunlara seyirci kalmak yerine, bu güçlerle mücadeleyi ve gerekirse de ölmeyi yeğlemişlerdir. Hemen hemen tüm kabile ve aşiret, Aşiret Hafif Süvari Alayları'na iştirak etmiştir. Aşiret atlı birlikleri vatan topraklarının bütünlüğü ve Türk375 devleti 'nin bekası için Yemen çöllerinden, Balkanlar' a ve Kafkasya'ya kadar çok geniş bir bölgede savaşmışlar ve Osmanlı askeri gücüne destek olmuşlardır. Aşiret Hafif Süvari Alayları, Doğu Anadolu insanının, Doğu Anadolu'yu işgal etmek isteyen güçlere karşı direnişinin ve Türk milletine bağlılığının simgesi olmuştur. Saldırgan düşmana karşı birleşmenin, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında öncü güçler olmuşlardır. Aşiret gönüllülerinden oluşan bu organizasyon, Anadolu halkının bölünmez birliğinin garantisi olmuş, düşmanın her türlü kampanyasını boşa çıkarmıştır. Yöre halkının bu tavrı, emperyalist güçler yanında, aşiretler adına hareket eden bir avuç haininde en büyük handikabını oluşturmuştur. Bu hainlerin yurt dışından Osmanlı Devleti'ne karşı Ermeni komitacıları ile birlikte hareket etmeleri çağrılarını da sonuçsuz bırakmıştır. Doğu Anadolu insanının Türk Milleti ve devleti'nin en zor dönemine rastlayan en kötü zamanında ortaya koyduğu bu mücadele, tarihi olması açısından milli birlik ve beraberliği göstermesi bakımından da örneğine az rastlanacak cinsten olmuştur.
Özet (Çeviri)
376 ABSTRACT After it was dominated and settled by turks, the anatolian land had become stage of Turkish-Cristian struggle. At previous times, this struggle was named as“Orientalizm”(Şark Meselesi) and this phrase gained a political meaning of destruction of Turkish Nation and State, and sharivy out of Turkish Land.The cristian nations who had acted suitable for“Orientalizm”had endeavoured to make available conditions of this policy after their success of stopping the Turkish progress with their corporate arms. Within XIX. Century, it is necessary to make clear that, this Eastern Anatolia policy of Grand States be evaluated as a consequence of the policy fed with historical and religional desires in order to destroy The Turkish Unity in Anatolia. At the same time, it is also necessary to remember that the attacks to Ottoman Empire in Eastern Anatolia not be forgotten that they were originated from economic strategic reasons as well as ideological reasons. In this century the Eastern Anatolia had become a crossroad of European, American or Neighbour's Interests. Russia had wanted to reach warm seas and followed orthodoxial hegemony. Germany had aimed to control middle east by railroads. England had wanted to attain Middle eastern oils and make safe the ways of colonies. France and US had never wanted to stay behind in this colonial competition. In short Imperialism had wanted to reach It's goal by using The ethnic and religious structure of Eastern Anatolia. The Grand States policies suitable for their national interest, dating from XIX. Century, have brought their results to our time. The separatist policies have been made for these reasons. For the same reason, Armenians, who had been living at ease as dispersed and minority in the Eastern Anatolia until that time, were started to be interested in and provocated. On the other side, it was also chosen to make separatism of Eastern Anatolian tribes with the thought of they were different from Turks. Armenian and Kurdish (Separatist)377 scenarios had become the base of Imperialist policies in order to separate Anatolia, destroy Turkish unity and make their spheres of influence in the region. Along with the history, Armenians, who banished from one place to another in Anatolia and seen mostly as third class citizens by Romans, Persians and Byzantine, had used Turkish tolerance, humanity, justice and belief after Turks entered to Anatolia. This period, lasting the at the end of XIX. Century, had become“The Golden Era of Armenians. ”They were respected as“Millet-i Sadika”(The Loyal Nation). Because of this privileged positions, Armenians had been seen as“the agent of foreign capitalism”and one of the ways of penetration to Ottoman State by Europeans Merchants and States. With the help of the environment of economic freedom inside the Ottoman borders. Armenians accepted to become the means of imperialist powers in order to reach their goals. They became the open means of geopolitic expectations and interests of Western grand powers. With the support of Grand States, Armenians made efforts to destroy Turkish State by co-operating with the enemy. As a necessity of their given role, they tried to prepare the convenient conditions for interference of European Powers by creating unpleasant situations in Ottoman lands. With organised political actions, from one side, they were making propagandas of being under arbitrary movements and suppressions, on the other side, they made most barbarious attacks to Muslim society by means of Armenian Terrorist organizations founded with the support of European powers. When Eastern Anatolia was under the threat of Russian invasion, it was also threatened by the Armenian terror. The policy which the imperialist powers carried out had become one of the most important matters that Ottoman State dealt with in both domestic and foreign affairs. So the Ottoman Government wanted to take measures to give confidence to people and to protect the region against imperialist attacks. The reasons leading Ottoman State to The Regiments of Tribe Light Cavalry (RTLC) system were to take measure for protecting state against domestic and378 foreign threats, to keep public order for both muslims and innocent non-muslims, to include tribes to Administration at least as well as non-Muslims. Another reason was the thought of making partner the anatolian people, the main resource of the Empire, to the destiny of the State. With this system, it was aimed to resist separatist actions of the foreign states, to prevent separatist movements, to protect politic and geographic integrity of Anatolia. When examined, the developments of the period when the Regiments of the Tribe Light Cavalry were founded, and the properties of the period, the military, politic and economic power of the Empire: The Ottoman policy of making armed and organised the tribes became a true application. Just so, although the system could not be used well, it existed until the end of Ottoman State. Especially the system existed in the time of CUP (Committee of Union and Progress), although they had criticised in opposition. The Kurdish (separatist) activities which imperialist powers made to take the region under their control were not supported by the tribes. In this time, except a few agents of imperialism, non of the tribe members gave esteem to the thought of separatism. For many years, in spite of death they were exposed to propaganda of foreign powers and their domestic collaborators gave promises and called co operation, in spite of the threats of Russian invasion and Armenian's attacks, the members of the tribes supported the Ottoman powers voluntarily. They preferred dying to being indifferent to imperialist plays. Almost The whole tribes participated to The Regiments of Tribe Light Cavalry and gave a strong response to The powers thinking of invading the region. There are many great common points between Turkmen and Kurts, just like other anatolian clans, except some trivual and unimportent differences. These communal points are historical, religional, recial, ethical, cultural and geographical. For this reason, the activities to seperate and destroy political, religional, cultural and administrative entirety of Eastern Anatolia were not given eastern by regional people. Even in XIX. Century when Ottoman State became very weak, in spite of the379 provocations of the states which want the control of the region, an effective opposition againist Ottoman State could not be established and the loyalty of the tribes to the state reached a top level. Imperialist powers were not able to destroy Turkish unity. They tried hardly to oppress and destroy, nevertheless Turkish Nation could stand up straight as stronger than before, national unity and solidarity in a short time. It is observed that divid- seperate-manage strategy, prepared for about one and a half century in Eastern Anatolian Region, has been unsuccessful every time against organised power of regional people. The tricks which imperialist powers wanted to play on the Turkish tribes of eastern and south eastern Anatolia were played in direction of their regional interests and they are beeing played in the same method today. In XIX. Century regional people resisted againist The centers of evil as the Regiments of Tribe light Cavalry. As for today they have been undertaking their historical mission againist separatist terror as Temporary Village Guard (GKK). The Regiments of Tribe Light Cavalry (RTLC) system in the past and Temporary Village Guards today, became the symbols of Eastern Anatolian people's desire of living together with Turkish nation and their unity and solidarity.