Siber zorbalığa uğramanın problem çözme becerisi ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between cyberbullying and problem solving skills and depression
- Tez No: 748290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanların iletişim teknolojisini gereğinden fazla kullandıkları göz önüne alındığında, siber zorbalık ve bu davranışa maruz kalmanın yaygın olacağına inanılmaktadır. Siber zorbalık bireyleri ve toplumu olumsuz etkilediği için araştırmacılar siber zorbalığın temel nedenlerini araştırmaya yönelmişlerdir. Bu nedenlerin bir tanesinin, bireylerin sorun çözme ve zorlukların üstesinden gelebilme becerilerinin düşük olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç, siber zorbalıkla problem çözme becerileri ile başa çıkma davranışları ve depresyon arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu nedenle, çalışmanın insanların hayatta kalma stratejilerine yanıtlarını belirlemek için gerekli olduğuna inanılmaktadır. Çalışmanın temel amacı siber zorbalığa uğramanın problem çözme becerisi ve depresyon ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Bu doğrultuda anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışmada araştırmanın evrenini 18-30 yaş aralığındaki Okan Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Söz konusu bu sayı yaklaşık olarak 25000 olmakla birlikte yapılan örneklem hesabına göre formüldeki 0.05 hata payı ile en az 378 öğrenciye anket uygulanması gerekmektedir. Örneklem yöntemi ile toplanan katılımcılara ilişkin bilgilerin elde edilebilmesi için“demografik bilgi formu, problem çözme envanteri, siber zorbalık ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 24.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Given that people use communication technology more than necessary, it is believed that cyberbullying and exposure to this behavior will be widespread. Since cyberbullying negatively affects individuals and society, researchers have turned to investigating the main causes of cyberbullying. One of these reasons is considered to be the low ability of individuals to solve problems and overcome difficulties. The aim of this study is to examine the relationships between problem solving skills and coping behaviors and depression Dec cyber bullying. Therefore, it is believed that the study is necessary to determine people's responses to survival strategies. The main purpose of the study is to determine the relationship between cyber bullying and problem solving skills and depression. In this direction, a survey was conducted. In this study, the universe of the research is composed of Okan University students aged 18-30 years. Although this number is approximately 25000, according to the sample calculation, at least 378 students should be surveyed with a margin of error of 0.05 in the formula.“Demographic information form, problem solving inventory, cyberbullying scale and Beck Depression Scale”were used to obtain information about the participants collected by the sample method.The analysis of the data was performed using IBM SPSS 24.0.