Ergenlerde siber zorbalığa uğramanın kendine zarar verme davranışı ile ilişkisi
The relationship between being cyberbullied and self-harm behaviour in adolescents
  1. Tez No: 997342
  2. Yazar: ŞEYMANUR KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12–18 yaş aralığındaki ergenlerde siber zorbalık mağduriyeti ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 258 ergen oluşturmaktadır. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Ergenler İçin Zorbalık ve Siber Zorbalık Ölçeği ile Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 programı kullanılmış; normallik varsayımlarının sağlanmaması nedeniyle Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı ile Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis H testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, ergenlerin siber zorbalık mağduriyeti düzeyleri ile kendine zarar verme davranışı arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca siber zorbalık mağduriyeti ve kendine zarar verme davranışının bazı sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, siber zorbalık mağduriyetinin ergenler açısından kendine zarar verme davranışı için önemli bir risk etmeni olabileceğine işaret etmektedir. Bu sonuçlar, alanyazındaki önceki araştırmalarla büyük ölçüde örtüşmekte ve ergen ruh sağlığına yönelik önleyici ve müdahale edici çalışmalara bilimsel katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, ergenlerde siber zorbalığın önlenmesine yönelik okul temelli psikolojik danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve psikoeğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between cyberbullying victimization and self-harming behavior among adolescents aged 12–18. The research was conducted using a quantitative correlational research design. The sample consisted of 258 adolescents who were attending school in Türkiye during the 2025–2026 academic year and who participated voluntarily in the study. Data were collected using the Demographic Information Form, the Bullying and Cyberbullying Scale for Adolescents, and the Inventory of Statements About Self-Injury. Data analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26.0. Based on the results of the normality tests, nonparametric statistical methods were employed. Spearman's rank-order correlation coefficient was used to examine the relationships between variables, while Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis H tests were applied to compare groups. The findings revealed a positive, weak, and statistically significant relationship between cyberbullying victimization and self-harming behavior among adolescents. In addition, cyberbullying victimization and self-harming behavior were found to differ significantly according to certain sociodemographic variables. These findings suggest that cyberbullying victimization may be an important risk factor for self-harming behavior during adolescence. The results are largely consistent with previous studies in the literature and contribute to the understanding of adolescent mental health. In conclusion, strengthening school-based psychological counseling services and expanding preventive psychoeducational programs aimed at reducing cyberbullying are recommended.