Siber zorbalığa uğramış üniversite öğrencilerinin otonom sinir sistemi açısından değerlendirilmesi
Assessment of the autonomic nervous system in university students exposed to cyberbullying
  1. Tez No: 941567
  2. Yazar: OZAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Siber zorbalığa uğramanın otonom sinir sistemini etkileyip etkilemediği üniversite öğrencileri arasında araştırılmıştır. Siber mağduriyet/zorbalık ölçeği kullanılarak siber mağdur olduğu tespit edilen 15 gönüllü (Erkek/Kadın=8/7) ve kontrol grubunu oluşturan 15 gönüllü (Erkek/Kadın=8/7) olmak üzere çalışmaya 30 gönüllü katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18-23 yıl arası, beden kitle indeksi değerleri 19,05-28,41 kg/m2 arasında dağılım göstermektedir. Gruplar arası demografik ve antropometrik verilerde farklılık bulunmamıştır. Gönüllülerin otonom sinir sistemlerinin değerlendirilmesi 10.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Sırasıyla kalp hızı değişkenliği, mental aritmetik testi, derin nefes testi ve izometrik el sıkma testi uygulanmıştır. Kalp hızı değişkenliği analizinde siber mağdur grubunun yüksek frekans bandı, normal atımların aralıklarının standart sapması, 50 ms'den fazla farklılık gösteren normal atım aralıklarının yüzdesi ve ardışık normal sinüs atım aralıklarının farkının karekökü ortalamalarının kontrol grubuna kıyasla düşük olduğu bulundu (sırasıyla p=0,009, p=0,034, p=0,035 ve p=0,046). Düşük frekans bandı, düşük frekans/yüksek frekans oranı parametrelerinde ve derin nefes testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The effects of cyberbullying on autonomic nervous system were researched among university students. A sample of 30 volunteers was enrolled in the study. 15 volunteers (Males=8 and females=7) who were determined to be cyber victimized using the cyber victimization/bullying scale formed the cyber victimized group and 15 volunteers (Males=8 and females=7), who were not cyber victimized, formed the control group. The ages of the participants ranged from 18 to 23 years, and their body mass index values ranged between 19,05 and 28,41 kg/m2. The analysis of the demographic and anthropometric data revealed no statistically significant differences between the two groups. The evaluations of the autonomic nervous system conducted from 10:00 a.m. to 1:00 p.m. Heart rate variability, mental arithmetic test, deep breathing test and isometric handgrip test were performed respectively. Heart rate variability analysis revealed that the mean values of high frequency band, standard deviation of normal to normal intervals, percentage of successive RR intervals that differ by more than 50 ms and root mean square of successive RR interval differences were lower in the cyber victimized group compared to the control group (p=0.009, p=0.034, p=0.035 and p=0.046, respectively). No statistically significant difference was found in low frequency band, low frequency/high frequency parameters and deep breathing test analysis.