İstanbul sultan ve paşa camilerinde kubbe yazıları
Dome writings of sultan and pasha mosques in Istanbul
  1. Tez No: 748293
  2. Yazar: İSMAİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ GÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 641
Özet
Osmanlı Devleti devrinde İstanbul'da inşa edilmiş sultan ve paşa camilerinin kubbelerinde bulunan kubbe yazıları çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Giriş bölümünde İstanbul'un fethi, fetihten sonra yapılan imar ve iskân faaliyetleri, Osmanlı devrinde İstanbul'da hat sanatı ele alınmış, çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. Katalog bölümünde, çalışma kapsamına giren camilerin genel özellikleriyle kubbelerinde bulunan yazılar üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Ana kubbe yazıları ile yarım ve diğer kubbe yazıları bölümünde katalog bölümünde kubbe yazıları hakkında elde edilen veriler ışığında ayrıntılı değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmada elde edilen verilerden yola çıkılarak ulaşılan sonuçlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dome writings found on the domes of the sultan and pasha mosques built in Istanbul during the Ottoman Empire period constitute the subject of our study. In the introduction, the conquest of Istanbul, the reconstruction and settlement activities after the conquest, the art of calligraphy in Istanbul during the Ottoman period, and the method of the study are explained. In the catalog section, the general characteristics of the mosques within the scope of the study and the inscriptions on their domes are discussed in detail. Detailed evaluations are made in the main dome inscriptions and half and other dome inscriptions section in the light of the data obtained about the dome inscriptions in the catalog section. In the conclusion part, the conclusions reached based on the data obtained in the study are listed.