Yapay zekânın yatırım kararları üzerine etkileri
Effects of artificial intelligence on investment decisions
  1. Tez No: 748301
  2. Yazar: ESRA AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUNNUR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üretilenin hızla tüketildiği, keşfedilenin çabuk benimsendiği teknoloji çağında yaşamaktayız. Günümüzde yapay zekâ gün geçtikçe artış göstermektedir. Yapay zekâ teknolojileri akademisyen, yönetici, işletmeci ve yatırımcıların ilgi alanı olmaktadır. Çünkü yapay zekâ teknolojileri insanlardan farklı olarak herhangi bir düşünceden etkilenmeyerek, belirli bir mantık çerçevesinde hareket ederek kısa sürede en büyük faydayı sağlamaktadır. Bu teknolojiler aynı zamanda yatırımcılardan farklı olarak sayısız miktarda gizli ve erişilemeyen verileri bulup işleyebilirler. Bu çalışmada, yapay zekâ kavramı, yapay zekâ teknolojilerinin uygulama ve kullanım alanları ve yatırımcıların kararları üzerindeki etkilerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
We live in the age of technology what is produced is consumed rapidly and what is discovered is adopted rapidly. Today, artificial intelligence is increasing day by day. Artificial intelligence Technologies attract the attention to academicians, managers, operators and investors. Because artificial intelligence Technologies, unlike humans, aren't affected by any thoughts and they act within a certain logicand provide the greatest benefit in a short time. These Technologies can also find and process countless amounts of confidential and in accessible data, unlike investors. In this study, the concept of artificial intelligence, the application and usage areas of artificial intelligence technologies and the effects on the decisions of investors will be discussedd.