Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında yapay zeka kullanım kabullerinin incelenmesi: chatgpt örneği
Examining individual investors' acceptance of using artificial intelligence in investment decisions: chatgpt example
  1. Tez No: 927791
  2. Yazar: FATİH DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU FINDIK COŞKUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, finansal yatırımcıların yatırım kararlarında üretken yapay zekâ araçlarından ChatGPT'yi kabul etmelerini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. ChatGPT'nin bireysel yatırımcılar arasında kabulünü ve kullanımını anlamaya odaklanan araştırmada, birleştirilmiş teknoloji kabul ve kullanım teorisi (BTKKT) yol gösterici çerçeve olarak kullanılmaktadır. Araştırma, bireysel yatırımcıların niyetleri üzerindeki etkilerini anlamak için BTKKT'nin dört önemli yapısını (performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşullar) ve yeni teknolojilerin benimsenmesi süreçlerinde önemli bir değişken olarak gösterilen bireysel yenilikçilik değişkenini araştırmaktadır. Araştırmaya finansal yatırım yapan 450 kişi katılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modelleme teknikleriyle değerlendirilmiştir. Modeli test etmek için Maximum Likelihood Estimation-MLE (Maksimum Olabilirlik Tahmini) yönteminden yararlanılmıştır. Temel bulgular; performans beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşullar faktörlerinin davranışsal niyeti önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Davranışsal niyet üzerinde en büyük etkiye sahip faktörün kolaylaştırıcı koşullar (0,654) olduğu, bunu performans beklentisi (0,356) ve sosyal etkinin (0,206) izlediği tespit edilmiştir. Ayrıca, çaba beklentisi ve bireysel yenilikçilik faktörlerinin davranışsal niyet üzerindeki olumlu etkisi desteklenmemiştir. Elde edilen sonuçlar yalnızca yapay zekâ araçları bağlamında teknoloji kabulü anlayışımızı arttırmakla kalmamakta, aynı zamanda ChatGPT'nin finansal yatırım kararlarına etkili bir şekilde dâhil edilmesini teşvik eden stratejilerin formüle edilmesi için değerli girdiler sağlamaktadır. Ayrıca, bireysel yatırımcıların yatırım performansını artırmak için yapay zekâ araçlarının finansal yatırım kararlarında daha geniş çapta benimsenmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Yürütülen bu çalışma örneklem ile sınırlı olsa da, ChatGPT benzeri teknolojilerin sahip oldukları potansiyelden dolayı finansal yatırım kararları üzerindeki etkilerinin daha fazla araştırmaya kaynaklık edeceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the factors influencing financial investors' acceptance of generative artificial intelligence tools, specifically ChatGPT, in their investment decisions. Focusing on understanding the acceptance and usage of ChatGPT among individual investors, the research utilizes the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) as a guiding framework. The study examines the four key constructs of UTAUT (performance expectancy, effort expectancy, social influence, and facilitating conditions) as well as individual innovativeness, which is regarded as a significant variable in the adoption processes of new technologies, to understand their effects on investors' intentions. A sample of 450 financial investors participated in the study. Data collected from the participants were analyzed using confirmatory factor analysis and structural equation modeling techniques. The Maximum Likelihood Estimation (MLE) method was employed to test the model. Key findings indicate that performance expectancy, social influence, and facilitating conditions significantly impact behavioral intention. Among these, facilitating conditions (0.654) have the strongest effect on behavioral intention, followed by performance expectancy (0.356) and social influence (0.206). The results not only enhance our understanding of technology acceptance in the context of AI tools but also provide valuable insights for developing strategies to effectively incorporate ChatGPT into financial investment decisions. Furthermore, the study underscores the need for a broader adoption of AI tools in financial investment decisions to enhance individual investors' investment performance. Although this study is limited by its sample, the potential of technologies like ChatGPT suggests they will inspire further research into their impact on financial investment decisions.