Betonarme taşıyıcı sistem elemanlarının lifli polimer kompozit malzemeler ile güçlendirilmesine yönelik mühendislik yazılımının geliştirilmesi
Engineering software development for reinforcement of concrete structures using fibre reinforced polymers
- Tez No: 748313
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışması kapsamında betonarme taşıyıcı sistem elemanlarının lifli polimer kompozit malzemeler ile güçlendirilmesine yönelik mühendislik yazılımı geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Tez çalışması başlıca üç ana başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde; onarım/güçlendirme kavramı ve yöntemleri, lifli polimer kompozit malzemeler ile ilgili genel bilgiler ve literatürde daha önce yapılmış çalışmalar sunulmaktadır. İkinci bölümde; konuyla ilgili hesap yöntemlerine ait denklemler ve bu tez kapsamında yapılan çalışmalara yer verilmektedir. Bu bölümün ilk kısmında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre kirişlerin kesme etkilerine karşı güçlendirilmesi, kolonların eksenel basınç dayanımının ve sünekliğinin arttırılmasına yönelik hesaplamalar ve aynı zamanda American Concrete Institute 440.2R-17 yönetmeliğine göre kirişlerin eğilme etkilerine karşı güçlendirilmesine yönelik hesaplar incelenmiştir. İkinci kısımda ise bu hesap adımları dikkate alınarak yazılıma ait algoritma oluşturulmuş ve bu algoritmaya bağlı olarak hem bilgisayar tabanlı hem de web tabanlı olmak üzere iki farklı yazılım arayüzü geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, studies are carried out on the development of engineering software for the reinforcement of RC load-bearing elements with fiber-reinforced polymer composite materials. The thesis consists of three main sections. The first section includes the concept and methodology of repair/strengthening, information about fiber-reinforced polymer composite materials, and a literature review. In the second part, the equations of the calculation methods related to the subject and the studies carried out within the scope of this thesis are given. The first part of this section includes calculations on increasing axial compression strength and ductility capacity of columns and mathematical computations for strengthening the shear strength of beams according to Turkısh Earthquake Code 2018. In addition, computations for strengthening of bending moment of beams are presented according to American Concrete Institute 440-2R.17. Then, the algorithms of the software are created by considering these calculation steps. Depending on these algorithms, both computer-based and web-based software interfaces have been developed. In the third part, the results and suggestions obtained from this thesis study are given.