Hastane binalarında yangın anında kullanıcıların tahliyesi ve dumandan etkilenme oranlarının simülasyon destekli incelenmesi
Simulation aided investigation of occupants' evacuation and smoke exposure rate in hospital buildings in case of fire
  1. Tez No: 748316
  2. Yazar: FURKAN KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BÜYÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın ve Yangın Güvenliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada hastane binalarında yangın anında kullanıcıların tahliyesi ve dumandan etkilenme oranlarının simülasyon destekli olarak incelenmesi konusunda HAD tabanlı yangın simülasyonu Pyrosim ve tahliye simülasyonu Pathfinder programları kullanılarak; yatay tahliye, asistanlı tahliye gibi hastane binalarına özel tahliye olanaklarının irdelenmesi hedeflenecektir. Yangın simülasyonunda ilgili yönetmelik ve standartlarda belirtilen yangın yükleri baz alınarak hesap yapılacaktır. Hastane binalarında bulunacak yaşam destek ünitesine bağlı, medikal gazlara muhtaç, hareket kabiliyetleri sınırlı vb. hastaların yangın anında tahliyesi ve dumandan etkilenme oranları incelenecek, örnek bir hastane mimarisi üzerinden tahliye olanaklarının yeterliliği incelenecektir. Tahliye olanaklarının yetersiz olduğu sonucuna ulaşılması durumunda çözüm önerileri sunularak iyileştirmenin nasıl yapılabileceği tariflenecektir. Yapılacak tahliye simülasyonunda hastane ortamında bulunabilecek çeşitli hareket kabiliyetlerine sahip bina kullanıcılarının durumları göz önünde bulundurulacaktır. Bu bağlamda tahliye simülasyonu programında kullanıcı grupları oluşturularak gerçek duruma en yakın veriler elde edilmesi hedeflenecektir. Yangın simülasyonu programında hazırlanacak örnek yangın durumu tahliye simülasyonu programına aktarılacak ve bu programda mimari üzerinde yerleştirilmiş olan bina kullanıcılarının tahliye süreleri, dumana maruz kalma düzeyleri, maruz kalınan sıcaklık değerleri ve yangın emisyonu olan toksik gazlara maruziyet dereceleri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be aimed to examine evacuation options specific to hospital buildings such as horizontal evacuation and assisted evacuation by using CFD-based fire simulation software Pyrosim and evacuation simulation software Pathfinder in order to evacuate users in hospital buildings in case of fire and to examine the smoke exposure rates with simulation. In fire simulation, calculations will be made based on the fire loads specified in the relevant regulations and standards. The fire evacuation rates of patients such as those who are connected to life-support units, in need of medical gases, have limited mobility, and etc. in case of fire and their exposure to smoke will be examined, and the adequacy of evacuation options will be examined through an exemplary hospital architecture. If it is concluded that the evacuation options are insufficient, solutions will be offered and how the improvement can be done will be described. In the evacuation simulation, the conditions of the occupants with various mobility that may be found in a hospital environment will be taken into consideration. In this context, it will be aimed to obtain data closest to the real situation by creating occupants groups in the evacuation simulation software. The sample fire situation to be prepared in the fire simulation software will be transferred to the evacuation simulation software, and this software will examine the evacuation times, smoke exposure levels, exposed temperature values and the level of exposure to toxic gases, which are fire emissions, will be examined.