Orta iskemik mitral yetmezlikli hastalarda izole koroner arter baypas greftleme yapılan hastalarla mitral kapak cerrahisi yapılan hastaların orta ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of mid-term and long-term results of patients with moderate ischemic mitral regurgitation, patients with isolated coronary artery bypass grafting, and patients with mitral valve surgery
  1. Tez No: 748317
  2. Yazar: FATİH YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞİŞMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İskemik mitral yetmezlik koroner bypass yapılacak hastalarda morbidite ve mortaliteyi etkileyen bir patolojidir. Orta dereceli mitral yetmezliğin tedavisi tartışmalıdır. Bizim çalışmamızda orta dereceli iskemik mitral yetmezlikte orta ve uzun dönem sonuçlarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Retrospektif, kesitsel, gözlemsel bir çalışmadır. 126 hasta dahil edilmiştir. 52 hasta izole CABG, 74 hasta CABG+MVR/r olarak iki grupta incelenmiştir. Hastaların erken dönem, 1 yıllık ve 5 yıllık ekokardiyografik verileri ve sürvi analizi yapılmıştır. Bulgular: İzole CABG yapılan hastalarda postop 1. yıl mitral yetmezlik dereceleri daha yüksekti (p0,05). 1 yıllık ve 5 yıllık sağkalım açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Revaskülarize edilen damar sayısı (p=0,007, HR: 0,605 CI:0,421-0,869) ve postoperatif SVO öyküsü (p=0,001, HR: 20,794 CI:3,669-117,856) sağ kalıma etki eden bağımsız prediktif faktörlerdendi. Sonuç: Orta dereceli iskemik mitral yetmezlik preopearatif ekokardiyografik ve klinik değerlendirme ve postoperatif dönemde de LV remodellingi açısından iyi bir takip gerektirmektedir. Mitral yetmezlik derecesinin doğru kantifiye edilmeli, kılavuzların önerisine göre tüm tedavi opsiyonları değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ischemic mitral regurgitation affects morbidity and mortality in patients undergoing coronary bypass surgery. The treatment of moderate mitral regurgitation is controversial. In our study, it was aimed to examine the mid- and long-term results in moderate ischemic mitral regurgitation. Materials and Methods: It is a retrospective, cross-sectional, observational study. 126 patients were included. 52 patients were analyzed in two groups as isolated CABG and 74 patients as CABG+MVR/r. Early period, 1-year and 5-year echocardiographic data and survival analysis of the patients were performed. Results: Mitral regurgitation grades were higher at the postop 1st year in patients who underwent isolated CABG (p0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of 1-year and 5-year survival. The number of revascularized vessels (p=0.007, HR: 0.605 CI:0.421-0.869) and a history of postoperative cerebrovascular disease (p=0.001, HR: 20.794 CI:3.669-117.856) were independent predictive factors affecting survival. Conclusion: Moderate ischemic mitral regurgitation requires good follow-up in terms of preoperative echocardiographic and clinical evaluation and postoperative LV remodeling. Accurate quantification of the degree of mitral regurgitation and all treatment options should be evaluated according to the recommendations of the guidelines.