Demir eksikligi anemisi olan kadınlarda ilk, ikinci ve üçüncü trimester gebelikte serum oksidatif stres durumu: Bir vaka kontrol çalışması
Serum oxidative stress in first, second and third-term pregnancy in women with iron deficiency anemia: A case control study
  1. Tez No: 748323
  2. Yazar: HANDAN TURHAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Maternal serum oksidatif stres durumunu gebelik sürecinde inceleyen çalışma çok fazla bulunmamaktadır Bu çalışmanın genel araştırma konusu kadın üreme sağlığı iyileştirme girişimi olarak“hamile kadın sağlığını geliştirme”olarak belirlenmiştir. Gebelik sürecinde ilk, ikinci ve üçüncü trimesterde oksidatif stres farklı boyutta olabilir. Demir eksikliği anemisi olan hamile kadınların oksidatif stres durumunun anemik olmayan hamile kadınlarla karşılaştırılmalıdır. Gebelik sürecinde oksidatif stres testleriyle demir eksikliği anemisi patogenezinin araştırılması faydalı ipuçları sağlayabilir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Mayıs 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran anemisi olan ve olmayan 20-35 yaşlarındaki hamile kadınlar aydınlatılmış onam ile bilgilendirilerek kabul etmeleri durumunda dahil edildi. Hamile kadınların yaş, ekonomik durum, eğitim durumları, gravidite, parite, vajinal ve sezaryen doğum sayıları gibi veriler kaydedildi. Birinci, ikinci ve üçüncü trimesterdeki anemisi olan ve olmayan hamile kadınların 4cc kan örnekleri EDTAlı tüpe alınarak alınarak 2600 x g, 10 dk santrifujlendi. Serum örnekleri analiz zamanına kadar -80°C'de ependorf tüplerinde uygun koşullarda saklanarak biyokimyasal incelemeler yapıldı.Tiyol disülfid kitleri hastanemiz TÜEK bütçesinden ayrılan pay ile edinildi. BULGULAR Çalışmamıza her üç trimesterde 15 kişilik alt gruplarda, demir eksikliği anemisi olan ve olmayan toplam 90 hamile kadın dahil edildi. Anemisi olan ve olmayan ve gebeliğin ilk, ikinci ve üçüncü trimesterlerinde bulunan hamile kadınların maternal yaş, ekonomik durum, eğitim durumu, gravidite ve pariteleri ve daha önceki doğum şekilleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Çalışmaya katılan anemisi olan ve olmayan tüm hamile kadınlar karşılaştırıldığında lökosit, trombosit, transferrin ve CRP değerleri açısından çalışma grupları arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Anemisi olan ve olmayan hamile kadınlar arasında hemoglobin, hemotokrit, MCV, MCHC, RDW, ferritin, serum demir, TDBK değerleri arasında anlamlı fark izlendi (P0,05). Aynı trimester içinde bulunan demir eksikliği anemisi olan ve olmayan hamile kadınların ortalama dinamik tiyol disülfit dengesi parametreleri karşılaştırıldı. Ortalama dinamik tiyol disülfit dengesi parametreleri açısından çalışma grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). SONUÇ: Yaptığımız çalışmada demir eksikliği anemisi olan ve olmayan birinci, ikinci, üçüncü trimester gebeler arasında tiyol disülfid dengesi ölçüldü ve gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. Aynı trimester içinde bulunan demir eksikliği olan ve olmayan kadınlar arasında da tiyol disülfit dengesi açısından anlamlı fark bulunmadı. Demir eksikliği anemisi olan gebeler, demir eksikliği olmayan gebelerle karşılaştırıldığı serum tiyol disülfid dengesi açısından daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: There are not many studies examining maternal serum oxidative stress during pregnancy. The general research topic of this study was determined as“improving pregnant women's health”as an attempt to improve female reproductive health. During pregnancy, oxidative stress may be different in the first, second and third trimesters. The oxidative stress status of pregnant women with iron deficiency anemia should be compared with that of non-anemic pregnant women. Investigation of the pathogenesis of iron deficiency anemia with oxidative stress tests during pregnancy may provide useful clues. MATERIALS AND METHODS: Pregnant women aged 20-35, with or without anemia, who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology of the University of Health Sciences Haseki Training and Research Hospital between May 2022 and August 2022, were included in this prospective study after informed consent and consent. Data such as age, economic status, educational status, gravidity, parity, number of vaginal and cesarean deliveries of pregnant women were recorded. 4cc blood samples of pregnant women with and without anemia in the first, second and third trimesters were taken into an EDTA tube and centrifuged at 2600 x g for 10 minutes. Serum samples were stored in eppendorf tubes at -80°C under appropriate conditions until the time of analysis, and biochemical analyzes were carried out. Thiol disulfide kits were obtained with the share allocated from the TÜEK budget of our hospital. RESULTS: A total of 90 pregnant women with and without iron deficiency anemia were included in our study in subgroups of 15 people in all three trimesters. There was no significant difference between maternal age, economic status, educational status, gravidity and parity and previous delivery patterns of pregnant women with and without anemia and in the first, second and third trimesters of pregnancy (p>0.05). When all pregnant women who participated in the study with and without anemia were compared, no significant difference was observed between the study groups in terms of leukocyte, thrombocyte, transferrin and CRP values (p>0.05). There was a significant difference between hemoglobin, hematocrit, MCV, MCHC, RDW, ferritin, serum iron, and TDBK values between pregnant women with and without anemia (P0.05). Mean dynamic thiol disulfide balance parameters of pregnant women with and without iron deficiency anemia in the same trimester were compared. There was no significant difference between study groups in terms of mean dynamic thiol disulfide balance parameters (p>0.05). CONCLUSION: In our study, thiol disulfide balance was measured between first, second and third trimester pregnant women with and without iron deficiency anemia, and no significant difference was observed between the groups. There was no significant difference in thiol disulfide balance between women with and without iron deficiency in the same trimester. There is a need for more comprehensive studies in terms of serum thiol disulfide balance in which pregnant women with iron deficiency anemia are compared with those without iron deficiency.